Fellebbezett a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség a Viking Idun ukrán kapitányának bűnügyi felügyeletét elrendelő végzés ellen, mert bár a bíróság elrendelte a kényszerintézkedést, a vádhatóság kifogásolja, hogy nem írt elő személyes, csak telefonos jelentkezési kötelezettséget – tájékoztatta Ibolya Tibor fővárosi főügyész pénteken az MTI-t. A Fővárosi Törvényszék azt közölte, hogy a kerületi bíróság a járványhelyzet miatt változtatta meg a bűnügyi felügyelet konkrét ügyben alkalmazandó magatartási szabályait.
Ibolya Tibor főügyész közleményében felidézte: a Hableánnyal ütköző szállodahajót követő hajó ukrán kapitányát a Budapesti Rendőr-főkapitányság gyanúsítottként hallgatta ki harmincöt rendbeli segítségnyújtás elmulasztása vétségének megalapozott gyanúja miatt.
A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség egy évvel ezelőtt indítványt tett a nyomozási bírónak a kapitány bűnügyi felügyeletének elrendelésére, hogy biztosított legyen a jelenléte az eljárásban. A bíróság a bűnügyi felügyeletet elrendelte és azóta meg is hosszabbította, azzal, hogy havonta egyszer jelentkeznie kell a gyanúsítottnak a rendőrségen. A világjárvány miatt a gyanúsított egyes jelentkezések alól szabályszerűen kimentette magát, azonban megállapítható, hogy nem szökött meg – írta a főügyész.
Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője megerősítette azt a lapértesülést, amely szerint a gyanúsított Ukrajnában tartózkodik. Hozzátette: a bűnügyi felügyelet intézménye lehetővé tette a gyanúsítottnak, hogy külföldre utazzon, csak azt a kötelezettséget írta elő neki, hogy a megjelölt időpontokban jelenjen meg a rendőrségen.
Ibolya Tibor közleményében azt írta, az ügyészség indítványozta, hogy a bíróság a 2021. január 30-áig meghosszabbított bűnügyi felügyeletet újabb négy hónappal hosszabbítsa meg változatlan feltételekkel, utasítsa el a védőnek a bűnügyi felügyelet megszüntetésére irányuló indítványát. A bíróság a kényszerintézkedést meg is hosszabbította, de nem személyes, hanem telefonos jelentkezési kötelezettséget írt elő a gyanúsítottnak.
A kényszerintézkedésről szóló végzés ellen az ügyészség azért fellebbezett, mert megítélésük szerint a telefonos jelentkezés a mai, modern technika mellett már semmiféle fizikai korlátozásnak nem minősül, így a törvény által deklarált célnak nem felel meg.
A Fővárosi Törvényszék az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében tudatta, hogy a Budai Központi Kerületi Bíróság három hónappal – 2021. április 30-ig – meghosszabbította annak a hajóskapitánynak a bűnügyi felügyeletét, akit a 2019. május 29-i budapesti hajókatasztrófával kapcsolatban segítségnyújtás elmulasztásának vétségével gyanúsítanak. A bűnügyi felügyelet ideje alatt a gyanúsított köteles minden hónapban telefonon jelentkezni a rendőrségen.
A megalapozott gyanú szerint a gyanúsított tudta, hogy közvetlenül előtte hajóbaleset történt és emberek kerültek a vízbe, de nem tett semmit a kimentésükért. A nyomozás folyamatban van, a gyanúsított eljárási cselekményeknél való jelenlétének biztosításáért a bíróság változatlanul szükségesnek látta a bűnügyi felügyelet fenntartását.
A törvény szerint a bíróság előírhatja a gyanúsított jelentkezési kötelezettségét, annak módját, illetve közvetlen és közvetett voltát is. A járványügyi helyzet miatt fennálló korlátozásokra – határzár, karanténkötelezettség – figyelemmel a bíróság megváltoztatta a bűnügyi felügyeletnek a gyanúsított részére korábban előírt magatartási szabályait. Jelen helyzetben a személyes jelenlét további előírása – amit a gyanúsított tőle kívül álló okok miatt egyébként már 10 hónapja nem tud teljesíteni – a kényszerintézkedés teljes kiüresedéséhez vezetne – írták.
A bíróság szerint a pandémiahelyzet a következő 3 hónapban nem javul olyan mértékben, ami lehetővé tenné a szabad utazást, továbbá a gyanúsított jelenleg fennálló egészségi állapota miatt sem valószínű, hogy ismét munkába tudna állni, illetve szabadon közlekedhetne az országok között.
A kerületi bíróság végzése nem végleges, a Hableánnyal ütköző szállodahajót követő hajó ukrán kapitányának bűnügyi felügyeletéről másodfokon a Fővárosi Törvényszék dönt majd.
A Hableány sétahajó tragédiája 2019 májusában történt Budapesten, a Margit híd közelében. A Viking Sigyn szállodahajó a sétahajónak ütközött, amely elsüllyedt. A hajón 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet volt, hét turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast továbbra is eltűntként tartanak nyilván.
A Viking Sigyn ugyancsak ukrán hajókapitányának büntetőpere tavaly szeptemberben kezdődött meg a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.