Az elnök visszavonta az adott területeken Donald Trump legkártékonyabb rendeleteit, másrészt új irányokat szabott. Az utasítások azonban, mint látható, nem feltétlenül tartósak, ezért a legfontosabb döntéseket a kongresszusnak kell majd törvénybe foglalnia.
Addig is érkezhetnek azonban az amerikaiak életét jelentősen befolyásoló intézkedések. Az új elnök például az ötvenből harminchat államban ismét megnyitotta a belépést az elérhető árú egészségügyi ellátásról szóló törvény – népszerű nevén az Obamacare – alapján működő egészségbiztosítási rendszerbe. Ez életbe vágó azoknak, akik a járvány miatt elveszítették munkájukat és vele a vállalati egészségbiztosításukat, így ki vannak téve a piaci alapon működő egészségügy vadnyugati viszonyainak. Az új kormányzat a tudatos családtervezést propagáló ENSZ-programok és civil szervezetek amerikai támogatását is visszaállítja.
Az eddig pontosan tartott menetrend szerint pénteken a bevándorlással foglalkozó rendeletek következtek volna. Ezeket azonban "néhány nappal" elhalasztották, ami az első eset, hogy az új kormányzat nem tudja tartani a terveit. A várakozás szerint Biden nyolcéves átmeneti idő után elérhetővé akarja tenni az állampolgárságot mintegy 11 millió, zömmel latin-amerikai illegális bevándorlónak. Másrészt azonnali megoldást kíván annak a nagyjából 600 gyermeknek az ügye, akiket a Trump-kormányzat idején elszakítottak a szüleiktől és most nem találják a családjaikat. Az ő sorsukat a civilben tanárnő first lady, Jill Biden is felkarolta, de a helyzet nem egyszerű, mert sok szülőnek egyszerűen nyomát vesztették, amikor hazatoloncolták őket. A nagy sietségben még azt is elmulasztották, hogy DNS-mintát vegyenek, megkönnyítendő a későbbi azonosítást.
Washingtonban még mindig a Nemzeti Gárda több ezer katonája állomásozik és egyelőre nem is mennek haza. A belbiztonsági tárca közleménye szerint növekvő veszélyt jelentenek a Capitolium ellen január 6-án intézett támadáson felbuzdult szélsőjobboldali fegyveres csoportok. Különösen kockázatosnak ígérkezik a Donald Trump ellen február 8-án kezdődő szenátusi impeachment eljárás időszaka, illetve az unió helyzetéről tartandó elnöki beszéd estéje, amikor a kongresszus képviselői mellett az alelnök és egyetlen kivétellel a kormány tagjai is a törvényhozás épületében lesznek. A figyelmeztetés nem nevezi meg, melyik szélsőséges csoportokról van szó és nem utal konkrét értesülésekre.
Az egyik legismertebb szélsőséges csoport, a mindenütt a konfrontációt kereső Büszke Fiúk vezetőjéről közben kiderült, hogy 2014 előtt a hatóságok informátora, sőt, titkos ügynöke volt. Bűnözőként szervezték be és büntetése mérséklése érdekében többek között kábítószer-kereskedők és embercsempészek kézre kerítésében működött közre. Enrique Tarrio mellesleg a Latinók Trumpért nevű szervezet floridai igazgatója.