;

oktatás;hír;

- Az iskolák, óvodák harmada fertőzött volt karácsony előtt

A köznevelési intézmények feladatellátási helyeinek száma országosan mintegy 13,5 ezer, vagyis karácsony előtt legalább ötezer helyszínen kellett intézkedni.

Decemberben az összes óvodai és iskolai feladatellátási hely 37 százalékában volt szükség tanügyi intézkedésekre (rendkívüli szünet, digitális munkarend elrendelése) koronavírusos megbetegedések miatt – derült ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) lapunknak küldött adataiból. A köznevelési intézmények feladatellátási helyeinek száma országosan mintegy 13,5 ezer, vagyis karácsony előtt legalább ötezer helyszínen kellett intézkedni.

Az Emmi szerint a helyzet most kedvezőbb, kedden például az óvodák csupán 2,1 százalékában és az általános iskolák 3,6 százalékában volt rendkívüli szünet vagy tantermen kívüli digitális munkarend.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint a 37 százalékos decemberi fertőzöttségi arány meglepően magas, különösen úgy, hogy a középiskolák novembertől egységesen áttértek a távoktatásra. Totyik Tamás szerint nem meglepő, hogy a nyitva maradó általános iskolákban fertőződött meg a legtöbb pedagógus. A PSZ friss, reprezentatív felméréséből – amit a 21 Kutatóközpont segítségével készítettek – ugyanis kiderült: az általános iskolai tanárok 22 százaléka igazoltan elkapta a koronavírust az őszi járványhullámban. A kutatás adatai szerint összességében a tanárok 19 százalékának – vagyis majdnem minden ötödik pedagógusnak – volt már pozitív koronavírustesztje.

Totyik Tamás elmondta, ez nagyjából 30 ezer pedagógust jelent. Azt meglepőnek találta, hogy nem az idősebb tanárok voltak többen a fertőzöttek között: a fiatalabb korosztályhoz (18-29 évesek) tartozó pedagógusok negyede (24 százalék), a 30-59 évesek 19 százaléka, míg a 60. életévüket betöltő pedagógusok 15 százaléka kapta már el a betegséget. Szerinte ez azt mutatja, hogy az idősebb pedagógusok jobban vigyáztak magukra.

A kutatás kitért a sokat vitatott 100 százalékos táppénz kérdésére is. Emlékezetes, Kásler Miklós miniszter még tavaly szeptemberben ígérte meg, hogy minden, iskolában megfertőződött pedagógus 100 százalékos táppénzt kap. Ehhez képest a PSZ felmérésében az érintettek csupán 19 százaléka számolt be arról, hogy táppénzként megkapta bérének 100 százalékát. Totyik Tamás szerint ez 5-6 ezer pedagógust jelent. Hozzátette: közérdekű adatigényléssel fordultak a tankerületi központokhoz, a szakképzési centrumokhoz, valamint a Magyar Államkincstárhoz, hogy pontos számot kapjanak a 100 százalékos táppénzben részesülő pedagógusokról.  

Gimiben nagyobb az oltási kedvA PSZ és a 21 Kutatóközpont felmérésből az is kiderült, hogy a pedagógusok 43 százaléka beadatná a koronavírus elleni védőoltást, 36 százalékuk még nem tudja, 21 százalékuk pedig nem adatná be. A legnagyobb arányban (64 százalék) a gimnáziumokban tanítók adatnák be maguknak a vakcinát, legkevésbé (27 százalék) pedig az óvodapedagógusok. Az is igaz, hogy a bizonytalanok aránya náluk a legmagasabb (47 százalék). 

Hiesz György állítása szerint a kórház személyzete egy idősotthonba ment beoltani az ott lakókat, de több oltást vittek magukkal, mint amire szükség volt. Több tucat vakcina megmaradt, ebből kapott ő is.