GDP;MNB;IMF;prognózis;infláció;

- MNB: tavasszal megugrik az infláció

A koronavírus-járvány második hulláma miatt a világgazdaság helyreállása a korábban vártnál hosszabb ideig tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának várakozásai szerint. A testület a hétfői ülésén nem változtatott a jegybanki kamatokon, az ülésről kiadott közlemény legfőbb üzenete, hogy a jegybank elsődleges célja továbbra is az „árstabilitás elérése és fenntartása.”

Az inflációs folyamatokat és cégek árazási döntéseit a  következő negyedévekben is nagy változékonyság jellemzi - írják. A dohánytermékek jövedéki adójának év eleji növekedése és bázishatások miatt a tavaszi hónapokban várhatóan átmenetileg 4 százalék közelébe emelkedik a mutató, a decemberi 2,7 százalékkal szemben, vagyis gyorsulhat az infláció. Viszont a mérsékelt külső inflációs környezet és a gyenge belső kereslet is hosszabb távon az árnövekedés lassulását segítheti. Összességében az infláció 2021-ben a 3,5–3,6 százalékos tartományban, míg 2022-től újra a jegybanki cél,  vagyis három százalék körül alakul az MNB szerint. A járványhelyzet időbeli lefutása és a gazdaság várható helyreállása a továbbiakban is változékony árazási mintázatokat eredményezhet, ezért a tartósabb inflációs hatások megítélésében a szokásosnál is nagyobb óvatosság indokolt - olvasható a jegybank közleményében.

A Monetáris Tanács előrejelzése szerint a járványügyi korlátozó intézkedések miatt a magyar gazdaság teljesítménye 2020 negyedik negyedévében ismét csökkent, így az MNB várakozásai szerint a GDP összességében 6–6,5 százalékkal zsugorodhatott 2020-ban. A gazdasági élet helyreállása a koronavírus elleni vakcina széles körű elterjedésével párhuzamosan, 2021 második negyedévétől indulhat meg. A hazai GDP 2021-ben várhatóan 3,5–6, 2022-ben 5–5,5 százalékkal növekszik a jegybanki előrejelzés szerint.   

Gyorsabb kilábalást vár az IMF A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn publikált gazdasági előrejelzésében az idénre 5,5 százalékos világgazdasági növekedést vár, ami 0,3 százalékponttal magasabb jóslat az októberi prognózisuknál. A 2022-re vonatkozó előrejelzését a szervezet 4,2 százalékon hagyta. Az IMF mostani jelentésében Magyarországgal nem foglalkozott. Az IMF szerint az eurózóna gazdasága az idén 4,2, jövőre pedig 3,6 százalékkal nőhet.

Bár a bezárásra ítélt mátrai szénblokkok tavalyi állami megvásárlását Mager Andreának kellett engedélyeznie, ilyen bejegyzés nem szerepel a vagyonminiszter elmúlt két évi összes tulajdonosi határozatának az MSZP által kikért listáján.