védőoltás;COVID-19;vesztegzár;

- Karantén-hotelekbe kerülnek a külföldről Nagy-Britanniába utazók

Súlyosan tévedett mindenki, aki azt remélte, hogy a szabadkereskedelmi egyezmény aláírásával kitört a béke az Egyesült Királyság és az Európai Unió között.

Súlyosan tévedett mindenki, aki azt remélte, hogy a szabadkereskedelmi egyezmény aláírásával kitört a béke az Egyesült Királyság és az Európai Unió között. A szigetországban újabb diplomáciai feszültség kezdeteként értékelték, hogy az Európai Bizottság tisztviselői jelezték a gyógyszergyárak felé tervüket, miszerint engedélyt kell kérniük, mielőtt az Unió országaiban lévő üzemeikből oltóanyagot indítanak útra az Egyesült Királyságba. A javaslatot a 27-ek kormányainak még meg kell vitatniuk. Az ügy háta mögött az a fokozódó aggodalom áll, amiért nem elég gyors a Pfizer és az AstraZeneca által készített vakcina hozzáférhetővé tétele.

Az ellátás Nagy-Britanniában sem problémamentes. A Downing Street is "szűkösnek", illetve "fluktuálónak" minősítette az egyre növekvő számú oltóközpont rendelkezésére álló vakcinamennyiséget. A számok pedig imponálók: percenként 250 ember karjába szúrják be az oltóanyagot, amely immár közel 7 millió emberhez jutott el. A 80 éven felüliek közül tízből nyolcan már megkapták az első dózist. Bár a Pfizertől érkező szállítmányok átszervezési okok miatt akadoznak, továbbra is reálisnak látszik az a kormányzati ígéret, hogy az összesen 15 millió 70 éven felüli február 15-re túl lesz az első szúráson. Míg az EU állampolgárainak mindössze 1,9, az Egyesült Államokénak 6,2, az Egyesült Királyság lakosainak több mint 10 százaléka vette fel az első oltást.

A statisztikai hivatal keddi adatai szerint a Covid-19 brit halálos áldozatainak száma meghaladta a százezret. A lakosság arányában az országok közül az Egyesült Királyságot csak Belgium és Szlovénia előzi meg a járvány miatti halálozásban. "Kedvezőbb" bizonyítványt osztott ki a baltimore-i Johns Hopkins Furcsa módon mindeddig kevés szó esett arról, miért kiemelkedően magas a brit Covid-eredetű halálozási ráta. Thérèse Coffey munka- és nyugdíjügyi miniszter erre tett kísérletet az ITV műsorában. A lakosság elöregedésével, másrészt túlsúlyosságával magyarázta a jelenséget, de aztán megsértődött a kérdéseken és félbeszakította az interjút. 

A kormány egyre kétségbeesettebben figyeli, amint a társadalom mind lazábban tartja be a harmadik teljes vesztegzárat. A felpörgetett oltási programon és a szabályok erősödő rendőri behajtatása mellett a beutazások további korlátozásával igyekszik megfékezni a járványt és megakadályozni új vírustörzsek beszivárgását. Jelenleg naponta mindössze 15 ezer ember érkezik, akiknek legalábbis egy része az ausztrál, új-zélandi és szingapúri példát követve a közeljövőben tíz napra maga által finanszírozott, de központilag kijelölt karantén-hotelbe kerül. Naponta emlékeztetik a közvéleményt politikusok, kedden például Nadhim Zahawi, az immunizációs programért felelős miniszter, hogy semmiképpen ne foglaljanak le még nyári vakációt. Boris Johnson kormányfő a mostani menetrend szerint február közepe körül készül a lezárás enyhítésére, de ez még nem fog vonatkozni az iskolák megnyitására.

A férfi azt állítja, hogy egy kisbuszba ültették, majd egy 10 órás autóúttal civil ruhás rendőrök a belarusz–orosz határra vitték.