vendéglátás;vendéglátóhely;koronavírus;

- Ellenzéki politikusok a vendéglátósokat sújtó intézkedések enyhítését kérik

Kovács Zoltán államtitkár szerint azonban majd ha lesz elég oltóanyag és elindulhat a tömeges oltás, akkor fokozatosan újra kinyithatnak a vendéglátóhelyek.

Ellenzéki politikusok sürgetik a korlátozások enyhítését, illetve átgondolását a gazdasági válság csökkentése érdekében.

Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője hétfőn sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a kormánynak figyelemben kell tartania a társadalom és a gazdaság tűrőképességét is. A politikus az Európai Parlament közlekedési és turisztikai szakbizottságának alelnökeként azt mondta, hogy szerinte a szolgáltatói és vendéglátói szektorban elfogyott a türelem, ezért még azelőtt kell megtalálni a közös és végiggondolt módosításokat, mielőtt önkéntes mozgalmak nyitnak és elszabadul a járvány.

– Döbbenetes, ahogy a kormány kizsigerelte és nulla szolidaritást mutatott a szolgáltatói szektor irányába a védekezés során. Az ágazat eljutott a tűrőképessége határára, ezért most már lépni kell! Okosan, felelősen, a szakmai szervezetekkel egyeztetve, de lépni kell– hangsúlyozta Ujhelyi István.

Az MSZP EP-képviselője úgy véli, hogy a tavaly november 11-én meghozott kormányrendelet olyan szolgáltatások esetében is szigorú, teljes korlátozással él, amely jelen helyzetben már újragondolásra és enyhítésre érdemes.   

Soproni Tamás, a VI. kerület momentumos polgármestere közösségi oldalán azt írta, hogy nemcsak a vírusnak vannak emberáldozatai, hanem a gazdasági válságnak is.

– Azok fizették a legnagyobb árat, akik az állásukat is elveszítették. Terézváros polgármestereként pontosan látom, mit jelent ez a turizmusban és a vendéglátásban dolgozók részére. A véget. Felszolgálók, pultosok, zenészek, szakácsok, takarítók élnek nulla forint bevételből hónapok óta. Sokan közülük családos emberek. És ez így nem tartható tovább– állapította meg Soproni Tamás.

Hozzátette, hogy a kormány az ujját sem mozdította a vendéglátósokért, különösen Budapesten, ahol Mészáros Lőrinc szállodáinak jutott pár tíz milliárd, a fővárosi vendéglátósoknak nem. Úgy látja, hogy nemcsak a cselekvés hiánya, de a hibás cselekvés is durva károkat okoz.

– A vírus megállítása az első, ebben egyetértünk. De álljunk meg egy pillanatra, és vessünk egy pillantást a járványügyi intézkedésekre: biztos, hogy konzekvensek? Biztosan jó ötlet 7 órakor bezárni az üzleteket, hogy soha nem látott tömegeket zsúfoljunk össze? Biztosan növelné az esetszámot, ha este 8 után lemehetnénk futni vagy akár sétálni a párunkkal, ezzel is óvva a mentális egészségünket? Biztosan többen betegednének meg, ha másoktól méterekre leülnénk egy teraszra, hogy megigyunk egy kávét?– tette fel a kérdést.

Soproni Tamás szerint az lenne észszerű, hogy engedélyezzék a vendéglátóhelyeknek, hogy kinyissák a teraszaikat, a már beoltottak hadd fogyasszanak a vendéglátóhelyeken belül is, kezdődjön később a kijárási korlátozás, tartsanak tovább nyitva a boltok, és hadd sportoljanak vagy sétálhassanak az emberek éjjel is.

A kormányzat részéről Kovács Zoltán szólalt meg az ügyben.

– A kormány is szeretné, ha a vendéglátóhelyek mielőbb újranyithatnának, de minden a vakcinán múlik, vagyis attól függ a nyitás időpontja és üteme, hogy az ország milyen gyorsan tud vakcinához jutni– mondta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár hétfőn az MTI-nek.

Kovács Zoltán kiemelte: érthető a magyar vendéglátósok álláspontja, hiszen a járvány nagy csapást mért a vendáglátósokra egész Európában, így Magyarországon is.

– A vakcina a kulcs: ahogy lesz elég oltóanyag, elindulhat a tömeges oltás, és fokozatosan újra kinyithatnak a vendéglátóhelyek – közölte.

Úgy vélte, Európában sok helyen már a járvány harmadik hulláma indult el, ami leginkább annak következménye, hogy elhamarkodottan döntöttek a korlátozó intézkedések feloldása mellett.

Az EU elengedte a kormányok kezét, ezért költekezett a magyar kabinet minden képzeleten felül – vélekedtek gazdasági szakértők a költségvetési bizottság csonka ülésén.