Fidesz;Brüsszel;pártalapítvány;

- Akkora a közpénzzel kitömött fideszes alapítvány költségvetése, mint az uniós pártcsaládoké

A Szabad Európa megnézte néhány nagy európai ország kormánypártját, hogy tartanak-e fent külön brüsszeli irodát saját tevékenységük képviseletére, de egyetlen ilyen esetet sem találtak.

A Szabad Európa utánanézett annak, hogy a pártalapítványok hogyan, milyen körülmények között működnek Brüsszelben, és hogy a Fidesz alapítványának működési költségei, a 4 millió euró hogyan aránylik olyan szövetségek költségvetéséhez, amelyek egész európai hálózatot fednek le, tehát nem csak egy ország egyetlen pártját szolgálják.

Arról a hvg.hu számolt be arról, hogy tavaly szeptemberben a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány (SZMPA) 2,274 millió euróért, vagyis több mint 800 millió forintért vásárolt egy belga céget azért, hogy Fidesz pártalapítványa hozzájusson Brüsszelben az Európai negyed frekventált pontján egy 506 négyzetméteres irodaegyütteshez. Emellett az SZMPA évi beszámolójából kiderült, hogy az államtól kapott költségvetési támogatás 1,468 milliárd forintra (mintegy 4 millió euróra) nőtt az előző évi 573 millió forintról.   

  • A legnagyobb európai pártcsalád, az Európai Néppárt politikai alapítványa a Wilfried Martens Központ az Európai Tanulmányokért. Ez a szervezet elvileg a Fidesz érdekeit is képviseli az európai porondon. A Martens Központnak 26 munkatársa van, az iroda 780 négyzetméter, éves költségvetésük mintegy 7 millió euró, amelyből közel 6 millió eurót juttat az Európai Parlament.

  • Az Alapítvány az Európai Progresszív Tanulmányokért (FEPS) a szociáldemokrata pártcsalád alapítványa, 68 tagszervezetből áll, 19 alkalmazottal dolgoznak, egy 759 négyzetméteres bérelt irodában. A FEPS éves működési költsége 4,5 millió euró, amelynek 95 százaléka az Európai Parlament támogatásából származik.

  • A liberális pártcsalád alapítványa az Európai Liberális Fórum (ELF), amelynek 47 tagszervezete van, egy 165 négyzetméteres ingatlant bérelnek, amelyben összesen 14-en dolgoznak. Az ELF működésének nagy részét az Európai Parlament finanszírozza, éves összköltségvetése valamivel több mint kétmillió euró. Fele az SZPMA-nak.

A Szabad Európa megnézte néhány nagy európai ország kormánypártját, hogy tartanak-e fent külön brüsszeli irodát saját tevékenységük képviseletére, de egyetlen ilyen esetet sem találtak.

HelyreigazításCikkünkre írásban reagált a Polgári Magyarországért Alapítvány. Szerintük tévesen állítottuk, hogy: – A Szabad Európa megnézte néhány nagy európai ország kormánypártját, hogy tartanak-e fent külön brüsszeli irodát saját tevékenységük képviseletére, de egyetlen ilyen esetet sem találtak. Ezzel szemben a valóság az, hogy például a német kormányzó kereszténydemokrata CDU (KAS Europabüro Brüssel), a német keresztényszociális CSU (HSS Europa-Büro Brüssel), a német szociáldemokrata SPD (FES EU - Office Brussels) és a német Zöldek (Heinrich Böll Stiftung European Union) pártalapítványai is jelen vannak Brüsszelben, több alkalmazottal. – A Szabad Európa utánanézett annak, hogy a pártalapítványok hogyan, milyen körülmények között működnek Brüsszelben, és hogy a Fidesz alapítványának működési költségei, a 4 millió euró hogyan aránylik olyan szövetségek költségvetéséhez, amelyek egész európai hálózatot fednek le, tehát nem csak egy ország egyetlen pártját szolgálják. A cikkben a közvélemény megtévesztésére és félretájékoztatására alkalmas módon az SZPMA 4 millió eurós működési költségeit nem más külföldi pártalapítványok működési költségvetésével hasonlítottuk össze, például a CDU pártalapítványának, a Konrad-Adenauer-Stiftungnak, vagy a szociáldemokrata SPD pártalapítványának, a Friedrich-Ebert-Stiftungnak a finanszírozásával (a németek 2019 ben összesen közel 400 millió eurós támogatást fordítottak az iménti 2 pártalapítvány működési költségeire), hanem helytelen módon külföldi pártközeli think tank-ekével.

A városvezetés saját magában, a budapestiek, a vállalkozók támogatásában és a 2022-es változásokban bízik.