járvány;tájékoztatás;koronavírus;

- Könnyebben kapnak választ a szomszédos országokban az újságírók, ha a járványról kérdeznek

Magyarországon kicsit más a helyzet.

A kormány valamelyik tagja rendszeresen és az újságírók előtt beszél a járványhelyzetről több környező országban.- derül ki az RTL Klub híradójának összeállításából.

A riport szerint Ausztriában a kancellárt plexifal választja el a sajtó képviselőitől és így válaszol a helyszínen feltett kérdésekre. Ezek a tájékoztatók amúgy rendszeresek. 

Ukrajnában az egészségügyi miniszter naponta tart online sajtótájékoztatót, az előre elküldött kérdésekre rendszerint érkezik válasz. Sőt, igény esetén interjút is ad a kormány képviselője. 

Szlovéniában is hasonló a helyzet. Ott is a kabinet valamelyik tagja tartja, az újságírói kérdések száma nincsen korlátozva. 

Horvátországban hetente háromszor áll ki a nyilvánosság elé a kabinet valamelyik tagja. Ide újságírók is elmehetnek, médiumonként egy munkatársra korlátozzák a jelenlétet. Mindenki két-két kérdést tehet fel. 

Szlovákiában a szigorú járványügyi szabályok ellenére is jelen lehetnek a média képviselői. Ehhez azonban negatív tesztre van szükség.  

Magyarországon naponta tart sajtótájékoztatót az országos tisztifőorvos és hetente (jellemzően a kormányülések másnapján) a Miniszterelnökséget vezető miniszter, újságírók nélkül. 

Többször előfordul, hogy a kérdéseket nem olvassák fel vagy nem úgy, ahogy azokat feltették.

Így továbbra sem tudni, hogy a járvány kezdete óta melyik kórházban hányan halnak meg koronavírusban. A statisztikai adatok jelentős hányada az orvosok számára sem hozzáférhető. A brit kiránynő által nemrég kitüntetett, a szigetországban dolgozó magyar orvosprofesszor szerint az egészségügyi védekezést is nehezíti a nem megfelelő tájékoztatás. Példaként említette Nagy-Britanniát, ahol ezek az információk bárki számára elérhetők. Szakmány Tamás elmondta, itt az adatok elemzésével sikerült azt elérni, hogy az első hullámhoz képest a második hullám elején csaknem megfeleződött a halálozás. 

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy Müller Cecília szinte kizárólag az állami médiában nyilatkozik, más médiumokkal nem áll szóba. Lapunk ebben a cikkben bemutatta, mi történik akkor, ha a tisztifőorvostól kérdezni szeretne a kormánytól független média.

Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint az orosz oltásengedély fél évre szól.