69 nap intenzív kezelés után elhagyhatta a Semmelweis Egyetem klinikáit és megkezdődhetett a rehabilitációja annak a 34 éves kismamának, akinél tavaly november 11-én diagnosztizáltak Covid-19 fertőzést, a betegség súlyos szövődményei miatt pedig sürgősségi császármetszést kellett végrehajtani a terhessége 34. hetében – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Mint írták, a beteg ellátásában a Semmelweis Egyetem három klinikája vett részt: az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás, a Szülészeti és Nőgyógyászati, valamint a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika. Szilvia a hatvani kórházból november 15-én került az egyetemre, a Covid-19 okozta súlyos tüdőgyulladás és a magzat életét is veszélyeztető oxigénhiányos állapot miatt. Az egyetemen azonnali, sürgősségi császármetszést hajtottak végre nála, ezzel megmentve a magzat életét.
A kismama állapota a műtétet követően stabilizálódott, a császármetszést követően 5 nappal meg lehetett szüntetni a gépi lélegeztetést. 24 órával később ezt azonban a tüdő kiújuló funkciózavara miatt újra el kellett indítani. A speciális, hasra fordított pozícióban alkalmazott gépi lélegeztetés ellenére a – a koronavírus szövődményeként kialakult – globális légzészavart nem sikerült stabilizálni, fennállt a veszélye, hogy rövid idő alatt kritikus oxigénhiányos állapot alakulhat ki nála. Az orvoscsoport ekkor döntött úgy, hogy megkezdik az úgynevezett ECMO-kezelést, vagyis egy, a betegágy mellett elhelyezett „műtüdő” segítségével helyettesítették a kismama tüdőkapacitásának jelentős részét.
Az eljárásnak és a komplex intenzív terápiás ellátásnak köszönhetően Szilvia állapotát sikerült stabilizálni, fokozatosan „szoktatták le” a „műtüdőről”, végleg december 18-án távolították el az eszközt, január 8-tól már a gépi lélegeztetésre sem volt szüksége. A beteg izomereje, általános állapota, közérzete folyamatosan javult. A rehabilitációját az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben folytatják.
A közlemény szerint ez volt Közép-Európában az első sikeres „műtüdő-kezelés” Covid-19 okozta tüdőgyulladás terápiája során. Nemzetközi statisztikák szerint is ritka, hogy várandósoknál ilyen súlyos lefolyása legyen a koronavírus-fertőzésnek, a betegség európai és amerikai megjelenése óta, alig néhány esetet regisztráltak csak.
A kismama a közleményhez tartozó videóban azt mondta, nagyon várja, hogy találkozzon két nagyobb kislányával és először láthassa újszülött kislányát, Napsugárt.
A köznyelvben műtüdőnek nevezett eszközt a kardiológiában elég gyakran használják, a koronavírus-járvány miatt kezdték el világszerte a lélegeztetés kiegészítéseként is alkalmazni – mondta a felvételen Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Hozzátette, ez az egyedüli lehetőség a beteg életének megmentésére, ha a beteg oxigénellátottsága nem elégséges, de használata hosszú kezelést igényel. Nem ismer olyan komplex esetet Közép-Európából, mint amilyen Szilviáé volt, és amit egyetemi összefogással tudtak sikerrel megoldani. Merkely Béla a Facebook-oldalán közzétett posztban azt írta, hogy az életvidám, rendkívül erős fiatalasszony az elmúlt időszakban többször is tanúbizonyságot tett az életerejéről.