tenisz;

- Francesca Jones rácáfolt orvosaira

Egy veleszületett betegség miatt a kezéről és lábairól is hiányoznak ujjak, mégis főtáblás az ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A 20 esztendős Francesca Jones egy ritka genetikai rendellenességgel, ECC-szindrómával született, melynek következtében mindkét kezén és a bal lábán csak négy ujja van, míg a bal lábán három. Gyermekkorában orvosai azt mondták, az egészségügyi problémái nem gátolják abban, hogy teljes életet éljen, azt azonban kizártnak tartották, hogy élsportoló legyen.

A brit teniszező – akin gyerekként számos műtétet hajtottak végre – azonban rácáfolt az orvostudományra. Kilenc és tizenhat éves kora között Andy Murray egykori edzőbázisán, a barcelonai Sánchez-Casal Akadémián pallérozódott, jelenleg pedig már 241. a világranglistán. 

„Mondhatni bebizonyítottam, hogy az orvosok tévedtek, és sok másik ember is. De ez engem nem zavar, nem bosszúból játszom. Azért játszom, hogy pozitív hatással legyek azokra, akik olvasnak rólam. Szeretném, ha az emberek erőt merítenének a történetemből” – mondta Jones, aki egy különösen könnyű és vékony ütővel teniszezik.

„Sokkal többet kellett dolgoznom a testemen, a lábam másképp működik, ez azt jelenti, hogy másképp is futok. Az egyensúlyom is másmilyen, mint az egészséges embereké. Kihívást jelent az is, hogy olyan fizikai állapotba hozzam magam, hogy elkerüljem a sérüléseket. De azt hiszem, néhány kivételt leszámítva, mint Cristiano Ronaldo mindenkinek vannak valamilyen fajta testi gyengeségei. Nekem más lapokat osztottak, de ha jól játszom ki azokat, akkor így is képes lehetek nyerni” – értékelte testi adottságait a 20 esztendős játékos.

„Nagyon, nagyon magabiztos ember és rendkívül versenyképes. Egy állat a teniszpályán, ellentétben bármely más brit női játékossal, akit ismerek. Nagyon agresszíven tud teniszezni” – mondta róla egy brit teniszedző, Calvin Betton.

Jones a juniorok között legjobb eredményeként 31. volt a világranglistán, 2018-ban szabadkártyásként részt vehetett a wimbledoni teniszbajnokságon. Akkor nem tudott meccset nyernie, de az alacsonyabb kategóriájú ITF-tornákon már öt tornagyőzelemnél tart. 2019-ben Wimbledonban már a felnőttek között kapott szabadkártyát, de újfent azonnal kiesett.

Mindez nem szegte kedvét, már az is örömmel töltötte el, hogy betegsége ellenére ilyen magasságokba jutott. 2020-ban nem bizonyíthatott hazája Grand Slam-versenyén, lévén azt törölték a koronavírus-járvány miatt. Jones az utolsók között volt, akik a lezárás miatt elhagyták az angol National Tennis Centert, ahonnan azért hazavitt néhány felszerelést. A garázsában alakított ki egy mini edzőtermet magának, ott végezte minden nap az erősítő edzéseit.

Ősszel, a teniszélet újraindítását követően Prágában indult el egy kisebb versenyen, ahol többek közt legyőzte azt a Sabine Lisickit, aki 2013-ban Wimbledonban döntőt játszott – igaz, jelenleg csak a 621. helyet foglalja el a világranglistán. Törökországban aztán legyőzte többek között Jani Rékát is, így jelentősen előrelépett a rangsorban, így az Australian Open idei selejtezőjében már alanyi jogon helyet kapott. A főtáblára jutáshoz három meccset kellett nyernie, az első körben pedig a korábbi top 30-as játékos, Monica Niculescuval találta magát szemben.

„Az Egyesült Királyban nagyon hideg volt, fájtak az ujjaim, emiatt az első meccsemen tenyeres oldalon nem tudtam jól tartani az ütőmet” – mondta Jones, aki ennek ellenére 6:3, 6:2-re legyőzte román ellenfelét. – A tenyeresem a legjobb, emiatt volt egy kisebb lelki összeomlásom az első meccs előtt. Eléggé perfekcionista vagyok, ezért aggódom azokon a napokon, amikor nem áll össze a tenyeres játékom – tette hozzá.

A román rivális búcsúztatása még csak a kezdet volt, később a horvát Jana Fettet, majd a kínai Lu Csia-csinget is legyőzte, pedig mindhárman Jones előtt állnak az aktuális világranglistán. Azt, hogy a főtáblán ki lesz az ellenfele, egyelőre nem tudni, a küzdelem február 8-án veszi majd kezdetét.

Van, aki jobban, más rosszul viseli a karantént az ausztrál nyílt teniszbajnokságra Melbourne-be érkezett játékosok közül.