Alekszej Navalnij;

- Navalnij-ügy: újabb szankciókat sürget az Európai Parlament

Az Európai Parlament plenáris ülése csütörtökön állásfoglalást fogad el Navalnij letartóztatásáról.

Átfogóbb és szigorúbb szankciókat követeltek Oroszországgal és a felelősökkel szemben az Európai Parlament képviselői az Alekszej Navalnij letartóztatásáról rendezett kedd délutáni plenáris vitában. Többen sürgették, hogy az Európai Unió állítsa le az Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő és már befejezés előtt álló Északi Áramlat 2 földgáz-vezeték építését, válaszul az orosz ellenzéki aktivista őrizetbe vételére. Sokan szorgalmazták, hogy a közösség aktiválja saját “Magnyitszkij-listáját”, és az emberi jogok megsértése miatt sújtsa büntetőintézkedésekkel a Navalnij letartóztatásáért és elítéléséért felelős politikusokat, ügyészeket és bírákat. A képviselők rámutattak: elfogadhatatlan, hogy miközben az ellenzéki vezető elleni gyilkossági merénylet elkövetői szabadlábon vannak, őt magát bilincsbe verték és rács mögé dugták.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai szóvivője felszólalásában megerősítette: a tagállamok külügyminisztereiből álló EU Tanácson múlik, hogy életbe léptet-e újabb orosz szankciókat, mindenesetre a Navalnij-ügyet hamarosan napirendre tűzik. A spanyol politikus közölte azt is, hogy az Európai Bizottság nem tudja leállítani az Északi Áramlat 2 vezetéket, arról csak a beruházó cégek, illetve Oroszország és Németország dönthetnek.

A vitában felszólalt EP-képviselők kivétel nélkül elítélték az orosz ellenzéki vezető letartóztatását és követelték azonnali szabadon bocsátását. A szélsőjobboldaliak ezúttal egy húron pendültek a képviselő-testület legnagyobb frakcióival, és bírálták Alekszej Navalnij megmérgezését és bebörtönzését. Guy Verhofstadt belga liberális politikus fel is hánytorgatta a francia Marine Le Pen és az olasz Matteo Salvini pártjainak kétszínűségét, mondván: miközben képviselőik az ülésteremben háborognak, politikai csoportjuk tagjainak a felét Putyin fizeti.

Az EP plenáris ülése csütörtökön állásfoglalást fogad el Navalnij letartóztatásáról.   

A Covid-19-cel kezelt páciensek visszakerülési aránya 3,5-szer nagyobb, halálozási aránya pedig hétszer magasabb, mint a többi, kórházban kezelt betegé.