Orbán Viktor;Citadella;állami beruházások;Gellérthegy;barátok;

- Közösen újítja fel a Citadellát Mészáros és Garancsi

Úgy tűnik, a nagy gellérthegyi bizniszben jórészt már megvan a helyük az állami tízmilliárdoknak.

Mészáros Lőrinc cége, a ZÁÉV Zrt. és a miniszterelnöki „kötélbarát” Garancsi István vállalkozása, a Market Építő Zrt. közösen nyerte meg a Citadella felújítására kiírt nettó 20 milliárd forintos keretszerződést – írja a 24.hu.

Az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer adatai szerint a négy évre szóló megbízásban a Miniszterelnökség alá tartozó a Várkapitányság Nonprofit Zrt. pályázatára a Mészáros-Garancsi kettős mellett csak a szintén a NER-hez, Tiborcz István üzleti köréhez sorolt West Hungária Bau (WHB) Kft. és a Mészáros-birodalommal gyakran együtt dolgozó Épkar Zrt. konzorciuma adott be ajánlatot. 

Egyelőre annyi biztos, hogy a Várkapitányság a keretösszeg 70 százalékát, tehát nettó 14 milliárd forintot biztosan elkölt a NER legmagasabban jegyzett vállalkozóinál a Citadella felújítása során ellátandó kivitelezési és egyéb kapcsolódó feladatokra, a fennmaradó rész opciós összeg– jegyzi meg a portál.

Az Octogon építészeti lap által korábban ismertetett tervek szerint a 2022-ig tartó első ütemben megújítják az erőd belső udvarát, rendbe hozzák a külső falakat és közparkját hoznak létre. A második ütemben, 2023-ig az ágyútoronyban a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató állandó kiállítást valósítanak meg a „Szabadság Bástyája” címmel. 

A Citadella felújítását, illetve átépítését tavaly nyáron jelentették be. A Fodor Gergely kormánybiztos által irányított kiemelt kormányzati beruházást júliusban a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította.   

Októberben megalakult a projektet irányító, 100 százalékos állami tulajdonban lévő Citadella Vagyonkezelő Nonprofit Kft., amelynek a nyári kormányrendeletben 2,5 milliárd forintot biztosítottak a projekt előkészítésére. 

A munkálatok már a múlt évben megkezdődtek, a Citadella belső udvarában található második világháborús légvédelmi bunker elbontásával. A bruttó 320 millió forintos feladatot is a mostani tender egyik nyertese, a Mészáros Lőrinc-féle ZÁÉV kapta meg.

Bár az egykori erődítmény több mint 3 hektárnyi területe állami tulajdon és 2015 óta a vagyonkezelése is állami kézben van. A Gellérthegy teljes zöldfelületével továbbra is a főváros rendelkezik, ám a városházát az egyeztetésekből kihagyták.
A gellérthegyi sikló egy korábbi látványterve

Minderről, illetve a Citadella-felújításán túli tervekről, az évtizedek óta ígért gellérthegyi sikló megvalósításáról szóló legújabb tervekről a Népszava részletesen beszámolt novemberben.

Európából kevésbé, az unión kívüli országokból, elsősorban afrikai államokból viszont jelentősebb érdeklődés van a kínai oltóanyagok iránt.