Megnyerte a koalíció válsága miatt maga által kezdeményezett bizalmi szavazást hétfőn az olasz parlament alsóházában Giuseppe Conte miniszterelnök.
Ezt azonban még egy bizalmi szavazás kell, hogy kövesse kedden a szenátusban, s ez várhatóan ez sokkal kritikusabb lesz, mivel Conte támogatottsága ott sokkal kisebb.
Matteo Renzi, a koalíciós tag Élő Olaszország (IV) párt vezetője múlt szerdán jelentette be, hogy a párt két miniszterével és egy államtitkárával kilépnek a 2019 szeptemberében született második Conte-kormányból.
A kormányválságot az váltotta ki, hogy az egykori miniszterelnök, jelenleg szenátor Matteo Renzi megmakacsolta magát Contéval szemben a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság enyhítését célzó uniós alapok legjobb felhasználásának kérdésében. Renzi több forrást akar az egészségügyi rendszer fejlesztésére, és több vészhelyzeti alapot tartana meg a kormány kezében.
Conte 2019 szeptemberében alakult második kormányának eredményeit és jövőbeli programját vázolta, a kormány érdemének tulajdonítva, hogy az ország védelmet kapott a járványveszélyben, valamint elkerülte a társadalmi összeroppanást. Elképzelhetetlennek nevezte a kormányválságot a pandémia harmadik hullámában, az oltási kampány időszakában, a gazdasági helyreállítási források felhasználásáról esedékes döntések közepette. Adóreformot, a járványtól sújtott vállalkozások támogatását, újabb családtámogatási eszközöket ígért. Hangoztatta kormánya Európa-barát politikáját, kiemelte, hogy Róma idén vette át a G20-as csoport elnökségét. Bejelentette, hogy új politikai paktumot kész kötni a kormányát támogató erőkkel.
Renzi pártjának, az Élő Olaszországnak a kormányból csütörtökön kilépett államtitkára, Ivan Scalfarotto úgy reagált, Conte a mai napig nem osztotta meg a több mint 200 milliárd eurós helyreállítási csomag felhasználási részleteit.
Renzi pártja nélkül a másik két kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt (PD) nem rendelkezik a további kormányzáshoz szükséges parlamenti többséggel. Ha Conténak nem sikerül új partnert találnia középbal szövetsége számára, akkor új választásokat kell kiírni, ami a jelenlegi erőviszonyok mellett kedvező lenne az olasz jobboldal számára.
Mindazonáltal megfigyelők szerint van remény arra, hogy a 2018 óta hivatalban lévő Conte össze tud állítani egy újabb koalíciót, vagy módot talál arra, hogy a válsághelyzetre tekintettel egy nemzeti egységkormányt kovácsoljon össze.