Lehet-e érdekes műsort készíteni arról, hogy ismert, kultúraközeli emberek a futásról beszélgetnek? Tekintve, hogy a futás azon egészséges tevékenységek sorába tartozik, amelyeket járványhelyzetben is bátran végezhetünk, a témát akár a közmédia is körbejárhatná (Gajdos Tamás az egyik epizódban meg is mondja: amíg nincs oltás, egyetlen módon tudunk hatékonyan védekezni, az immunrendszerünk erősítésével), de a valóságban nem rádióműsor készült belőle, hanem podcast-sorozat, amiről azt tippelem, hogy olcsóbb, mint ugyanez rádiós verzióban. A Laza tízes első folyamát az NN támogatta, az idei folytatásra is van remény.
Aki „élőben” lemaradt, a podcast-műfaj sajátosságaiból adódóan bármikor pótolhatja a már elhangzott adások meghallgatását – van mit: többek között Veiszer Alinda, Ónodi Eszter, Miklósa Erika, Erdély Mátyás (a Saul fia operatőre), Tóth Barnabás filmrendező, Dióssy Ákos zenész, Esterházy Marcell, Jókuti András író-újságíró (a Világevő blog szerzője), Bagossy László, Parti Nagy Lajos, Nick Thorpe újságíró, Palya Bea, Tompa Andrea beszél róla, hogy hogyan került kapcsolatba a futással, hogyan vállalkozott egyre hosszabb és hosszabb futamokra, mit eszik, mit iszik futás közben, milyen ruhában, mikor és mennyit fut, hogyan tanulta meg legyőzni a távolságot, önmagát, a lustaságot, vagy bármit, ami a futás keretében leküzdhető
Tapasztalatból írom: teljesen amatőr, alkalmi futóként is érdekesebb, mint amilyennek első hallásra tűnik. Az elhangzó epizódok egyszerre portrék, kor- és sportolástörténetek, meglepően erős motiváló hatással. Miközben ezeket a sorokat írom, épp a fent említett Gajdost hallgatom (Miklósa Erikával és Jókuti Andrással váltóban, merthogy egy epizódban mindig többen beszélnek), akiről kiderül, hogyan lett profi sportoló helyett médiaszemélyeiség, híres ember és korai influenszer. A műsorvezető Simonyi Balázs, aki maga is szakmabeli, több szempontból is - szinkronhang, filmrendező, fotós, színész, újságíró és persze futó –, így aztán azokat a kérdéseket teszi fel, amelyeket ilyenkor fel kell tenni: ugyanazokat, amelyeket a hallgató is föltenne, ha a kezébe kapná a mikrofont. A kihívás teljesül, vagyis új dolgokat tudunk meg az ismert emberekről, és a világ egyik legegyszerűbb, legősibb mozgásformáról, a futásról is. Tudták például, hogy Miklósa Erika édesapja futballbíró volt, és tőle tanulta, milyen egészséges a hátrafelé futás?
Unalmas adás (ez szintén tapasztalat) nincs, ami indokolná a folytatást: nincs róla statisztika, de valószínűsíthető, hogy sok-sok évre elegendő érdekes futónk van még.