;

vakcina;világjárvány;Ferenc pápa;koronavírus;

- Több mint 1500 Covid-beteg hunyt el Nagy-Britanniában egy nap alatt

Az oltás sikere lehet Európa reménye, de a vakcinák tömeges beadása számos országban a kevés szállítmány miatt még akadozik.

A nagy-britanniai koronavírus-járvány halálos áldozatairól szerdán közzétett napi összesítésben több mint 1500 elhunyt szerepel. A világ országai közül csak az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Mexikóban van ennél több halálos áldozata a koronavírus-járványnak.

Ugyanakkor ismét jelentősen csökkent az újonnan kiszűrt koronavírusos fertőzöttek száma a múlt héten mért adatokhoz képest. 

A brit egészségügyi minisztérium szerda esti ismertetése szerint az elmúlt 24 órában 47 525 új fertőzöttet azonosítottak szűrővizsgálatokkal országszerte. A múlt héten szinte minden nap 60 ezret messze meghaladó, esetenként 70 ezerhez közeli napi új fertőzöttet szűrtek ki Nagy-Britanniában.

Boris Johnson brit miniszterelnök a londoni alsóházban tartott szerdai szakbizottsági meghallgatásán azt mondta: már mutatkoznak a járvány megfékezését célzó korlátozások hatásainak első jelei.

A világ országai közül csak az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Mexikóban van ennél több halálos áldozata a koronavírus-járványnak.

A brit kormány hivatalos célkitűzése az, hogy február 15-ig a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok mindegyik tagja megkaphassa a koronavírus elleni oltásnak legalább az első dózisát. A 68 millió lakosú Egyesült Királyságban 16 millióan megkapják a vakcinát a jövő hónap közepéig.

Olaszországban a halálos áldozatok száma a járvány kezdete óta meghaladta a 80 ezret. Az első hullámban, tavaly február és június között 33 ezren hunytak el, azóta majdnem további ötvenezren. Az utóbbi egy nap alatt 507 beteg veszítette életét a keddi több mint hatszáz után.

A koronavírus-járvány szempontjából gócpontnak számító Lombardia tartomány ismét zárlat alá kerülhet, az alacsonyan járványveszélyes régiókban viszont újranyithatnak a múzeumok Roberto Speranza egészségügyi miniszter szerdai parlamenti bejelentése szerint.

Szombattól a november óta alkalmazott vörös, narancssárga és sárga régiók mellett a fehér zónákat is bevezetik, ahol eltörlik a korlátozásokat, közöttük a kijárási tilalmat, egyedül a szájmaszkviselet marad érvényben. Utóbbi térségekben a vírus reprodukciós rátájának egyes érték alatt kell lennie úgy, hogy a fertőzés 100 ezer lakosra mért előfordulása nem lépi túl az ötvenet. Jelenleg ezeket a feltételeket Olaszország egyetlen régiója sem teljesíti.

A tavaly január 28-tól folyamatosan meghosszabbított olaszországi vészhelyzetet egyelőre április végéig hagyták érvényben. Az egészségügyi tárca adatai szerint december utolsó napjaitól már több mint 800 ezer oltást adtak be. Az országba eddig érkezett 1,4 millió Pfizer-BioNTech-oltás és a majdnem ötvenezer adagos Moderna-szállítmány több mint ötven százalékát használták fel.
Oltási központ Nápolyban

Michal Dworczyk, a lengyel kormányfői hivatal vezetője szerint március végéig az elsőbbségi csoportba tartozó idősebb emberek mintegy felét tervezik beoltani a koronavírus okozta Covid-19 kór ellen, a rendelkezésre álló vakcinák havi egymillió oltást tesznek lehetővé.

Dworczyk szerint logisztikailag a kormány felkészült havi 3,7 millió oltás beadására, a kapacitás kihasználását azonban a szállítmányok ütemezése havi egymillió oltásra korlátozza. A vakcinagyártók nyilatkozataira utalva a tisztségviselő reményét fejezte ki, hogy az oltási kampány a második negyedévben felgyorsulhat.

Lengyelországban szerda délutánig közel 338 ezer embert oltottak be, ezzel az ország európai viszonylatban a negyedik helyet foglalja el az elvégzett oltások számát illetően. Ötven beoltott esetében nem kívánatos reakció lépett fel.

A csaknem 38 millió lakosú Lengyelországban múlt péntek óta 10 ezer alatt van a kimutatott koronavírus-fertőzöttek napi növekménye, szerdán 9053 új esetet jegyeztek. Kifejezetten a Covid-19 miatt egy nap alatt 117-en, a Covid-19 és más betegségek együttes megléte miatt 364-en hunytak el. 

Horvátországba egyelőre kevés koronavírus elleni vakcina érkezett, ezért egyelőre nem alakítanak ki tömeges oltópontokat. Krunoslav Capak, a közegészségügyi intézet igazgatója szerdán ismertette:

Eddig több mint 30 ezer embert oltottak be: 15 847 esetben idősotthonok lakóit is dolgozóit, valamint 16 425 egészségügyi dolgozót a Pfizer/BioNTech vakcinájával. Kedden 3600 dózis érkezett a Moderna gyógyszergyár oltóanyagából, amiből kétezret a földrengés sújtotta közép-horvátországi településekre szállítanak, ahol már több mint 3000 embert beoltottak.

Az elmúlt 24 órában 1135 új horvátországi fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta a fertőzöttek száma ezzel elérte a 222 117-et. Kedden 26 beteg halt bele a fertőzés szövődményeibe, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 4472-re emelkedett. Kórházban 1993 beteget ápolnak, közülük 193-an vannak lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 5300.

Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint kedden 2092-vel 143 700-ra nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 17 beteg, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 3070-re emelkedett.

A szlovén kormány szerint az év végéig 2,27 millió adag vakcina érkezik, amely 1,13 millió ember beoltására elegendő a kétmilliós országban.

Mindeközben a török gyógyszerfelügyeleti hatóság szerdán engedélyezte a Sinovac Biotech kínai gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcinájának (CoronaVac) vészhelyzeti alkalmazását - közölte az Anadolu török állami hírügynökség.

Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter azt mondta, hogy csütörtöktől országszerte elkezdik beoltani az egészségügyi dolgozókat. A vakcina tesztjei lezárultak, az oltóanyag a kormány szerint kellőképpen biztonságos.

A tárcavezető ezt követően élő televíziós adásban olttatta be magát az egyik ankarai kórházban. A török vezetés 50 millió adagot rendelt a gyengített vírusokon alapuló kínai védőoltásból, amelynek első hárommillió adagja december végén érkezett meg a 83 millió lakosú országba.
Fahrettin Koca török egészségügyi miniszternek beadják a kínai vakcinát

Decemberben a török hatóságok egy részleges vizsgálatból 91,25 százalékos hatékonysági rátát állapítottak meg, míg Indonéziában 65,3 százalékosnak bizonyult az oltóanyag hatékonysága. Az illetékes brazil egészségügyi intézmény kedden arról számolt be, hogy náluk mindössze 50,38 százalékos hatékonyságúnak mutatkozott a védőoltás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak a vakcinának a sürgősségi jóváhagyását tartja elfogadhatónak, amely eléri legalább az 50 százalékos hatékonyságot.

EU: Vakcinabeszerzésben nincs egyénieskedésAz Európai Unió tagállamai kötelezettséget vállaltak arra, hogy nem indítanak saját eljárásokat a koronavírus elleni oltóanyagok beszerzésére – jelentette ki Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztos az uniós tagállamok egészségügyi minisztereinek informális videókonferenciáját követően, szerdán.  Emlékeztetett: 2020 júniusában mind a huszonhét tagország felhatalmazta az Európai Bizottságot, hogy a nevükben tárgyaljon az oltásokra vonatkozó előrendelésekről. Az Európai Bizottság ez idáig az AstraZeneca (400 millió adag), a Sanofi-GSK (300 millió adag), a Johnson and Johnson (400 millió adag), a BioNTech-Pfizer (600 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Moderna (160 millió adag) vállalatokkal írt alá vakcinabeszerzésről szóló szerződéseket. Lezárta továbbá a Novavax (100 millió adag), valamint a Valneva (30 millió adag) gyógyszeripari vállalatokkal folytatott, a koronavírus elleni lehetséges oltóanyaguk beszerzéséről szóló megbeszéléseket. Európa akár 2,5 milliárd adag hatékony és biztonságos oltóanyaghoz férhet hozzá. Sztella Kiriakídisz  kiemelte: megérti a nemzeti szintű nyomást és a polgárok aggodalmát, azonban az egyéni megállapodások aláássák az oltóanyag-ellátásra vonatkozó, közös európai, ez idáig jó eredményeket mutató megközelítést. – Ami életeket ment, az nem az oltóanyag, hanem a beoltás – tette hozzá. Az uniós biztos szerint az amerikai Johnson & Johnson gyógyszeripari vállalat várhatóan februárban nyújt be jóváhagyási kérelmet saját fejlesztésű oltóanyagának uniós alkalmazására az Európai Gyógyszerügynökséghez.

Kérdés, hogyan tovább, marad-e Conte, vagy sem.