;

Hegyi-Karabah;

- Nagy békéltetőként lép fel Putyin a hegyi-karabahi konfliktusban

Az orosz elnök „kiosztotta” a rendezést célzó feladatokat az azeri államfőnek és az örmény miniszterelnöknek. Az örmény ellenzék tiltakozik.

A hegyi-karabahi konfliktus rendezésének újabb lépéseiről kezdett tárgyalásokat Vlagyimir Putyin orosz elnök, Ilham Aliyev azeri államfő és Nikol Pasinján örmény miniszterelnök hétfőn Moszkvában. A három vezető első alkalommal találkozott a hegyi-karabahi fegyvernyugvás kezdete, november közepe óta.

Hegyi-Karabahban nyugalom van, és a területre már 48 ezer menekült tért vissza.

A tűzszüneti megállapodás pontjait a felek következetesen betartják, ami megteremti a feltételeit a konfliktus méltányos, az örmény és az azeri nép érdekeit egyaránt szolgáló rendezésének – állapította meg Putyin.

Az orosz elnök megoldandó feladatok között nevezte meg a regionális gazdasági, kereskedelemi és közlekedési kapcsolatok blokádjának feloldását. A kérdést egy háromoldalú, miniszterelnök-helyettesi szintű munkacsoport fogja megtárgyalni, Putyin pedig külön-külön is tárgyal majd Aliyevvel és Pasinjánnal.

Az örmény miniszterelnök moszkvai vizitje ellen többtucatnyi ellenzéki aktivista tiltakozott Jerevánban, megpróbálva lezárni a reptérre vezető utat, amit a rendfenntartó erők erő alkalmazásával akadályoztak meg. Az orosz fővárosban működő örmény nagykövetség előtt is tüntetés volt.

Az Azerbajdzsántól egyoldalúan elszakadt, majd a magát függetlennek kinyilvánító, örmény többségű Hegyi-Karabah hovatartozása miatti háborús konfliktus 1988-ban, még a Szovjetunió fennállásakor robbant ki, és azóta több fegyveres összetűzésekhez vezetett az örmények és az azeriek között.

A térségben tavaly szeptember 27-én újultak ki ismét a harcok. Azerbajdzsán megkísérelte fegyverrel visszafoglalni az enklávét és a környékét, és sikerült jelentős területeket ellenőrzése alá vonnia.

A harcok, amelyek mindkét oldalon több ezer ember életét követelték, a november 9-én kihirdetett tűzszüneti megállapodással értek véget. Oroszország kétezer békefenntartót vezényelt a térségbe a tűzszünet fenntartására.

Ugyanakkor, ahogy erről a Népszava is írt, Örményországban koránt sincs béke, az ottani ellenzék a kormányt támadja az örmény oldalról vereségnek számító kialakult helyzetért.

A 2024-es olimpia után felére csökkentik a járműforgalmat, fákat ültetnek és növelik a zöldterület nagyságát Párizs ikonikus sugárútján.