Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő lemondott minden európai parlamenti bizottsági tisztségéről és jelentéstevői megbízatásáról - közölte a Népszavával az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti csoportjának szóvivője. A magyar politikus a frakció főtitkárát tájékoztatta a döntéséről, amely csupán formalitás, hiszen a néppártiak tavaly év végén megfosztották minden politikai szerepvállalás lehetőségétől.
Deutsch mostanáig az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának egyik alelnöke volt. Mivel a posztra a szakbizottság választotta meg, le kellett mondania, hogy megfeleljen a néppárti csoport által szabott feltételeknek. Értesüléseink szerint a Fidesz EP-delegációja fog javaslatot tenni a tisztség betöltőjére, akiről a testületnek kell majd később döntenie.
A képviselő szerzőként jegyzi azt a parlamenti jelentést, amely az Európai Unió csalásellenes programjáról szól, és amelyről éppen ma délután szavaz a költségvetési ellenőrző bizottság. Az EPP-frakció döntése következtében Deutsch ezentúl nem vállalhat előadói vagy árnyék-előadói megbízatást a politikai csoport nevében, és nem kap felszólalási időt sem a plenáris vitákban.
Mint korábban beszámoltunk róla, tavaly év végén 39 néppárti képviselő indítványozta Deutsch kizárását a frakcióból, mert elfogadhatatlannak tartotta, hogy a Gestapo szlogenjéhez hasonlította Manfred Weber frakcióvezető egyik megjegyzését a jogállam tiszteletben tartásáról. A magyar EP-képviselő kommentárja nemcsak az aláírókat, hanem az egész frakciót felháborította. December közepén a megosztott politikai csoport úgy döntött, hogy felfüggeszti a Fidesz delegációvezetőjének a tagságát.
A frakció tagjai ülésükön egy nyilatkozatot is elfogadtak, amelyben elítélték a magyar politikus gestapózó nyilatkozatát, és leszögezték, hogy a pártcsoportból való eltávolítására vonatkozó kezdeményezés nem kerül le a napirendről. Emellett felszólították az EPP-t, hogy mihelyst az egészségügyi körülmények megengedik, haladéktalanul döntsön a Fidesz tagságáról. Mintegy megelőlegezve a határozatot, a képviselők leszögezték: a fideszesek folyamatos támadásai az Európai Unió és annak értékei ellen nem egyeztethetők össze az EPP által vallott normákkal, különösen a jogállamiság, a független igazságszolgáltatás, a politikai befolyástól mentes média, a civil társadalom támogatása, az emberi jogok és a kisebbségek védelme terén. A néppárti frakció egyben felszólítja a fideszes EP-képviselőket, gondolják végig, hogy hajlandók-e a néppárti értékek szellemében tevékenykedni, vagy ha nem, vonják le a szükséges következtetéseket.