trauma;fiatalkorúak börtöne;

- Traumafeldolgozás bűnözők között

Nincsenek pánikrohamai, de megnőtt a távolság közte és a többi ember között – és nem csak lélekben. A mai napig a legsikeresebbnek tartott női popzenekar énekese egyedi módon próbálja túltenni magát azon, hogy megerőszakolták.

Két napot töltött pszichológusa javaslatára a Herfordban található fiatalkorúak börtönében Lucy Diakovska, a No Angels együttes volt énekese. Itt őrzik a legsúlyosabb bűncselekményeket elkövetőket, a büntetés-végrehajtási intézetnek 260 rabja van. A bolgár származású, majdnem harminc éve Németországban élő énekesnő a „a rács mögötti” beszélgetésekkel próbálja feldolgozni élete egyik meghatározó traumáját: azt, hogy megerőszakolták.

Nem is igazán tudta

Mielőtt Lucy Diakovska átlépte volna a hírhedt fegyintézmény küszöbét, hónapokig készült. (A rendhagyó látogatásra a német RTL televízió kísérte el Diakovskát.) Nemcsak a technikai nehézségeket kellett legyűrnie (például számos engedélyt kellett beszereznie), de a lelkét is fel kellett készítenie.

„Nagyon vártam, de pont ugyanennyire féltem is ettől a látogatástól. Hiába tudtam, hogy egyetlen másodpercre sem maradok egyedül, percre pontosan lebontott forgatókönyv szerint zajlik majd minden, egyszóval nem történhet velem semmi baj, mégsem aludtam sokat a herfordi utazás előtti utolsó napokban. Nem igazán tudtam, mit várok ettől az egésztől. De a pszichológusom szerint, ha sikerül megérteni valakinek az indítékát, akkor az segíthet a történtek feldolgozásában” – mondta Lucy.

Egy órára bezárva

Az énekesnő pár perce lépett be a börtön kapuján, amikor felbőgött a sziréna. A televízió stábját és Lucyt egy üres szobába zárták, mondván: ott várják ki, amíg a váratlan veszélyhelyzetet sikerül megoldani. Egy óra elteltével engedték ki őket, a történtekről semmit sem lehetett bemutatni a televízióban, de az kiderült, hogy az egyik rab összetörte a cellájában található berendezési tárgyakat, hogy felgyújtsa azokat. Dühöngésének oka az volt, hogy megtudta, a bíróság döntése értelmében másik fegyintézetben kell folytatnia büntetése letöltését – és ezzel a zúzós perfomansszal tiltakozott az áthelyezése ellen.

„Ilyen esetek sajnos bármikor megtörténhetnek – kommmentálta az esetet Martina Twelenkamp, akinek szociális munkásként az a fel­adata, hogy beszélgessen a fiatalkorú bűnözőkkel. – Sokan vannak itt, akiket senki sem vár a falakon kívül, nincs családjuk, nincsenek bará­taik, jövőképük sincs, tanulmányaikat nem fejezték be, így elhelyezkedni sem tudnak. Ezeket a fiatalokat sajnálom a legjobban, ők úgy érzik, nem veszíthetnek semmit, egy-egy botrány alkalmával legalább figyelnek rájuk, foglalkoznak velük.”

Azt mondta, megverték

Lucy Diakovskát szülőhazájában, Bulgáriában erőszakolták meg 1996-ban, amikor húszéves korában meglátogatta a szüleit. A helyi diszkóból tartott hazafelé, valaki leütötte és a magáévá tette.

„Magamat hibáztattam a történtekért, nem is igazán volt kedvem elmenni a diszkóba, de végül rászántam magam, később sokszor eszembe jutott, ha otthon maradok, akkor ez nem történik meg. A pszichológusom azt mondta, ez hibás gondolatmenet, ilyen bűncselekménynél soha nem az áldozat a hibás.”

Az énekesnő évekig nem beszélt a történtekről a szüleinek sem, amikor az őt ért támadás után hazaért, azt mondta, megverték. Feljelentést nem tett, mert akkoriban – tévesen – úgy tudta, hogy a nemi erőszak elkövetőit csak három hónap börtönbüntetésre lehet ítélni Bulgáriában. Ezenkívül biztos volt benne, hogy nem kapják el a tettest, mivel semmilyen személyleírást nem tudott adni, a sötétben nem látta az elkö­vetőjét.

Megnőtt a távolság

Lucy úgy gondolja, feldolgozta a vele történteket, ám teljesen mégsem tudott túllépni rajtuk.

„Nincsenek pánikrohamaim, ami sok nőnél előfordul, akikkel ugyanez megtörtént, nem álmodom erről, de a támadás óta nagyobb távolságot tartok az emberektől. Zavar, ha egy idegen egy méternél közelebb kerül hozzám, és igyekszem elkerülni az olyan helyzeteket, hogy férfi legyen mögöttem. Az engem ért támadás előtt nőkkel, férfiakkal is volt sze­xuá­lis kapcsolatom, utána csak nőkkel. Nem tudom, hogy ez így alakult volna-e akkor is, ha nem erőszakolnak meg, erre senki sem tudja a választ.”

A hatalmat élvezte

Az adásban Martin néven szerepelt egy 21 éves szexuális bűnöző, aki összesen 64 nőt zsarolt a róluk készült aktképekkel – és szexet követelt tőlük a fotók eltüntetéséért. Egy alkalommal került sor aktusra, Martin hároméves börtönbüntetést kapott. „Ezekben a helyzetekben a hatalmat élveztem, az izgatott fel, amikor chatelés vagy telefonbeszélgetés során éreztem a félelmet, a rettegést a másikon. Az aktus sokkal kevésbé volt izgalmas, mint az odáig vezető út” – mesélte a fogoly, akit gyermekkorában éveken át molesztált sze­xuálisan az egyik családtagja.

„Különleges volt Martinnal találkozni, el kell telnie még egy kis időnek, amíg magamban a helyére tudom tenni ezt a beszélgetést. Emberként nagyon sajnálom őt a gyermekkora miatt, de a tette akkor sem elfogadható. Más beszélgetéseknél is azt éreztem, hogy ezeknek a srácoknak esélyük sem volt a normális életre, egyenesen vezetett ide az útjuk, talán azért, mert nem kaptak elég szeretetet, törődést. Felkava­róak voltak ezek a találkozások, örülök neki, hogy lehetőséget kaptam eljönni ide” – mondta Lucy.

No Angels, a legsikeresebb női együttesLucy Diakovska egyik alapítója volt 2000-ben a No Angels nevű együttesnek, melyet a mai napig a legsikeresebb női popzenekarnak tartanak Németországban. A csapat 2003-ban feloszlott, amikor kiszállt az egyik énekes, és Lucy kezdeményezésére állt ismét össze az együttes 2007-ben. Három évvel később szándékos testi sértés miatt eljárás indult az egyik tag, Nadja Benaissa ellen, aki miután megtudta, hogy elkapta a HIV-fertőzést, három férfival is védekezés nélkül létesített szexuális kapcsolatot. Egyiküknek tovább is adta a betegséget, és el is ismerte, hogy szándékosan fertőzött. Két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, illetve 300 óra közmunkára. Ezt a botrányt az együttes sem élte túl, és 2011-ben feloszlott. „Nadja teljesen visszahúzódott, nélküle nem volt értelme a folytatásnak, azóta sem beszél velünk, a többiekkel tartjuk a kapcsolatot, a koronavírus előtti időszakban néha találkoztunk is. Nadjáról annyit tudunk, hogy Berlinben él, ennél több információnk nincs róla. Kár, hogy így alakult” – mesélte Lucy.

Az eszkimóknak nem volt választásuk. Vagy építenek maguknak egy iglut, azaz hókunyhót, vagy megfagynak. Ki gondolta volna, hogy példájuk a ma városaiban köszön vissza? Mert vannak lakók, akiknek szükségük lehet egy iglura. Különben megfagynak.