;

vakcina;koronavírus;COVID-19;

Képünk illusztráció

- Folyik egy új osztrák-magyar vakcinakísérlet

Jakab Ferenc virológus közlése szerint a vakcinafejlesztési projekt laboratóriumi fázisa megkezdődött, február elején indulnak az állatkísérletek is.

Az osztrák Cebina cég és a Pécsi Tudományegyetem – a debreceni egyetem mellett – új vakcinakísérletbe fogott, ami már célegyenesben van – nyilatkozta Jakab Ferenc virológus az ATV Híradónak.

– A vakcinafejlesztési projekt laboratóriumi fázisa megkezdődött, és január végén, február elején kezdjük az állatkísérleteket is. Nagyon bízom benne, hogy hamar eredményt tudunk produkálni– mondta a virológus.

A professzor nem akart találgatni arról, hogy ebből mikorra várható beadható oltás, de mint mondta, gőzerővel dolgoznak. 

Beszélt arról is, hogy ugyan még csak a Pfizer vakcina érhető el az országban, de hamarosan érkezik a Moderna és a AstraZeneca vakcinája is. 

– Nem az a fontos, hogy mivel oltassunk, hanem az a fontos, hogy oltassunk, ez egy nagyon nagyon fontos kérdés– állapította meg Jakab Ferenc.

A virológus szerint ezek az oltóanyagok hatásosak lesznek az új koronavírus mutációval szemben is.  

– Az új adriai és dél-afrikai mutáns az életében hat-nyolc különböző mutációt gyűjtött be, mondjuk így, a spike-fehérjébe, ennek ellenére úgy tűnik, hogy a mostani, most fejlesztett vakcinák mindegyike alkalmas ennek az új koronavírus mutációnak kivédésére is, hogy időben így marad-e, ezt most még nem tudjuk– fogalmazott a szakember.

Hozzátette, hogy az sem elképzelhetetlen, hogy a későbbiekben újabb vakcinák kellenek majd a mutációk miatt, de ezek kifejlesztése gyorsan megtörténhet, mivel már megvan a prototípus, így gyakorlatilag néhány héten belül új vakcinát tudnak gyártani a cégek.

Jakab Ferenc beszélt arról is, hogy egyáltalán nem kell félni az oltástól, mert az új generációs vakcinák teljesen biztonságosak.

Kórházban 5 297 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 372-en vannak lélegeztetőgépen.