Európai Unió;Portugália;jogállamiság;7-es cikkely;

Augusto Santos Silva

- Portugália sem siettetné a jogállami retorziókat

A január elsején hivatalba lépett soros EU elnökség folytatni kívánja a Magyarország ellen indított 7. cikkelyes eljárást.

Az uniós támogatások kifizetését a jogállami normák tiszteletben tartásához kötő rendelet előírásait csak azután fogják alkalmazni, hogy az Európai Unió Bírósága döntött a jogszabály törvényességéről - erősítette meg brüsszeli újságíróknak tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján Augusto Santos Silva portugál külügyminiszter. Ez azt jelenti, hogy idén valószínűleg nem születnek uniós szintű retorziók azokkal a tagállamokkal szemben, amelyekben az igazságszolgáltatás függetlenségét érő támadások vagy a nemzeti hatóságok nem megfelelő működése miatt sérülnek az EU pénzügyi érdekei. A rendelet alkalmazásának elhalasztása része annak a megállapodásnak, amelyet Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kötött Angela Merkel német kancellárral, s amelyet utóbb jóváhagyott az állam- és kormányfők 27 fős testülete. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter már bejelentette, hogy Budapest és Varsó februárban fogja bíróságra vinni a rendeletet, így az ítélet leghamarabb 2021 utolsó negyedében születhet meg.

A január elsején hivatalba lépett soros portugál EU elnökség programját ismertető politikus közölte azt is, hogy folytatni fogják a tagállamközi Tanácsban a Magyarországgal és Lengyelországgal szemben elindított 7. cikkelyes eljárást, amelynek célja annak megállapítása, hogy súlyos és egyértelmű kockázatok fenyegetik-e a jogállam érvényesülését a két országban. Santos Silva hozzátette, hogy az EU elnökség újabb meghallgatásokat szeretne tartani. Magyarország esetében eddig két meghallgatásra került sor, az utolsót 2019. decemberében rendezték. Azóta nem tudtak újabbat napirendre tűzni, többek között a Covid-19 járvány miatt. A tanácsi szabályok szerint a 7. cikkelyes folyamat keretében felmerülő kérdésekről csak a miniszterek fizikai jelenlétében lehet tárgyalni, videokonferencián nem.

A portugál külügyminiszter ismertette, hogy a miniszteri tanács a következő hónapokban öt újabb tagállam jogállami teljesítményét fogja megtárgyalni az Európai Bizottság múlt szeptemberben közzétett országjelentései alapján. Ezek: Franciaország, Görögország, Írország, Németország és Spanyolország. Az EU27-ek ábécé sorrend szerint tűzik napirendre az értékeléseket, és minden félévben öt ország helyzetéről tartanak vitát. 

Egy ember meghalt, hárman megsérültek, köztük egy gyerek, akinek súlyos az állapota.