vakcina;tesztelés;Operatív Törzs;koronavírus;Müller Cecília;

- Müller Cecília: 12 ezer egészségügyi dolgozó megkapta az oltást

Kedden újabb 39 ezer főre elegendő Pfizer-vakcina szállítmány érkezik Magyarországra. Az oltási tervek végrehajtásával György Istvánt bízták meg.

Csökkenő a tendencia a koronavírus okozta megbetegedések terén: jelentősen kevesebb a fertőzöttek száma, mint az elmúlt 2 hétben, a korábban bevezetett védelmi intézkedések elérték a céljukat – jelentette ki az Operatív Törzs hétfői tájékoztatóján  Müller Cecília.

Az országos tisztifőorvos a kormányzati tájékoztató oldal reggeli adatait ismertetve már csak azért is sikeresnek tartja a védekezést, mert az aktív fertőzöttek száma 150 ezer alá csökkent, és a gyógyultak száma is „szépen növekszik”.

Ugyanakkor megjegyezte, hogy sajnálatosan elhunyt 93 beteg, akik közül a legfiatalabb 42 éves, a legidősebb 101 éves volt. Továbbá még mindig sokan vannak kórházban és lélegeztetőgépen.

Ezzel együtt Müller Cecília szerint egyértelműen új szakasz kezdődött a járvány elleni védekezésben azzal, hogy elkezdődtek az oltások. Mint kiemelte, kedden újabb 39 ezer ember beoltására elegendő vakcina érkezik Magyarországra.

„Nemcsak magunkat, a közösséget is védjük, ha beoltatjuk magunkat. Bízzunk a vakcina hatékonyságában”– buzdított mindenkit, ahogy mondta, az „oltakozásra”.

Hozzáfűzte ismét, hogy minél többen regisztráljanak a vakcinainfo.gov.hu oldalra, illetve a 65 év felettiek küldjék vissza a nekik küldött válaszlevelet.

Az országos tisztifőorvos szerint rövid időn belül a teljes lakosság számára is elérhető lesz a koronavírus elleni védőoltás, azonban amíg „bizonytalan a szállítás mennyisége”, addig „egy picit még várni kell”. Mint az újságírói kérdésre kifejtette, az oltási tervük szerint még a vakcinát elsők között megkapó egészségügyi dolgozóknál is tartalékolnak a második adag beadására.

A Pfizer-BioNTech vakcináról közölte, azt már csaknem 12 ezer egészségügyi dolgozó megkapta, hétfőtől pedig országszerte már 25 ponton is felvehető a védőoltás. Sőt, a szakember szerint még ezen a napon oda is kiszállítják az igényelt mennyiséget, ahol még nem kapták meg az intézmények, és akár helyben is beadható az első adag.

Müller Cecília szintén újságírói kérdésre elmondta, annak sincs akadálya, hogy az is regisztráljon, aki már átesett a betegségen, de őket – mivel körülbelül 6 hónapra tehető a védettségük – az oltási sorrendben hátrébb sorolják majd. 

György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára ismertette, hogy a korábbi célzott és csoportos tesztelést az elmúlt hétvégén, a hétfői iskolakezdés előtt, megismételték a köznevelésben és a szakképzésben dolgozók részére.

A fideszes politikus szerint felülmúlta az elképzeléseiket, hogy a regisztrált 13 ezernyi emberből végül több mint 2 ezren teszteltették magukat, s az antigén alapú gyorsteszttel a novemberi-decemberi 2 százalékos pozitivitással szemben alig több mint egy százalék koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki, ami szerinte – kiemelten az intézmények működése szempontjából – lényeges javulás.

György István azt is bejelentette, hogy az Operatív Törzs őt bízta meg az oltási tervek végrehajtásával is.
György Istvánt, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkárát bízták meg az oltási tervek végrehajtásával

Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a hétvége rendőri intézkedéseiről számolt be, amelyek adatai szintén olvashatók a tájékoztató oldalon.

Feszültség, magány, düh és félelem. A koronavírus járvány más-más módon, de nyomot hagyott lelkünkön, azokén is, akik betegség nélkül vészelték át az elmúlt évet. A Népszava kérésére pszichológusok, családos és egyedülálló emberek beszéltek mindennapi tapasztalataikról.