Az Európai Unió soros elnöke tulajdonképpen olyan, mint egy jó futballbíró: nem lehet észrevenni. Az EU ügyeit amúgy sem a soros elnök irányítja, hanem az Európai Bizottság. Mégsem telik el úgy uniós csúcstalálkozó, hogy ne hárulna kulcsszerep Németországra.
A most letelt fél éves német soros elnökségét azonban nem csak emiatt nevezhetjük történelminek. Berlin rendkívüli helyzetben vette át ezt a feladatkört, amikor minden korábbinál jobban kiütközött, mennyire sebezhető a közös Európa. A járvány kihívásaira csak lassan adott választ az EU, ráadásul a krízis első heteit nem az együttes fellépés, hanem a kölcsönös bizalmatlanság jellemezte. A járvány nem csak az egészségügyben és a gazdaságon ejtett sebeket, az európai lelkületen is. S akkor még ott volt a Brexit megoldatlan kérdése, az egyre gyászosabb EU-amerikai viszony. Felsorolni sem lehet, mennyi kihívás várt Angela Merkelre.
Berlin teljesítette a küldetést, még ha nem volt is tökéletes a német soros elnökség. Kétségtelen azonban, már az is hatalmas siker, hogy tető alá hozták a következő hétéves uniós költségvetést, elfogadták a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhíteni hivatott helyreállítási alapot. Mégiscsak életbe lép egy jogállamisági mechanizmus, ami nem a legjobb ugyan, de a 7-es cikkely labirintusához képest mégis előrelépés. Megállapodás született továbbá a britek kilépésének feltételeiről, Kínával pedig létrejött egy beruházási megállapodás. Angela Merkel kiváló érzékkel hárította az EU kapujára érkező lövéseket. S egy jó kapusnak még szerencséje is lehet: a külpolitikai széljárás is kedvezően alakult, az EU-t ellenségnek tekintő Donald Trump megbukott, és a régi szövetségesi viszonyt helyreállítani kívánó Joe Biden lett az Egyesült Államok elnöke.
Nyilvánvaló, az új soros elnök, Portugália nem játszik olyan domináns szerepet, mint Németország, az EU ügyeit továbbra is sokkal inkább Angela Merkel határozza majd meg, mintsem portugál kollégája, António Costa. A nagy válságokat ugyan sikerült elhárítani, de a következő fél évre is jut bőséggel megoldandó feladat. Lisszabonnak például el kell kerülnie, hogy vita legyen a vakcinák elosztása kapcsán az EU-n belül. Az oltóanyag más kérdéseket is felvet: kötelezővé tegyék-e vagy sem? Idővel kapjanak-e előjogokat azok, akik beoltatták magukat? Ezekről ugyan aligha döntenek uniós szinten, de előbb-utóbb az EU-nak is be kell kapcsolódnia a vitába. A britekkel kapcsolatban is maradtak még tisztázandó kérdések. Portugália előre kíván lépni a menekültügyi politikában, e tekintetben azonban nem várható áttörés. El kell hárítani a helyreállítási alappal kapcsolatos utolsó akadályokat is, az EU pedig azt reméli, júniustól megkezdődhetnek a kifizetések. António Costa egyik beszédében külön kiemelte: fontosnak tartja, hogy mindenki tiszteletben tartsa az EU alapjogait. Ez ügyben is érhetik kihívások a szövetséget a szokásos szereplők részéről.
Eseménytelen ez a fél év sem lesz, de talán nyugodtabb időszak várható. Egy kis béke mindannyiunkra ráférne.