elnökválasztás;amerikai kongresszus;COVID-19;

- Washingtonban forrónak ígérkezik szerda

Végjátékhoz közeledik az amerikai elnökválasztás rémregénye. A bukott elnök "vad" demonstráció ígéretével hívja híveit a fővárosba.

Vasárnap letette az esküt a november 3-i választások eredményeként felálló új összetételű kongresszus. A törvényhozás egyelőre megosztott. A képviselőház négyfős demokrata párti többséggel kezdi a munkát, a szenátusban a georgai kettős választás eredményének kihirdetéséig mindenképpen marad a republikánus fölény. A vasárnapi ceremóniánál érdekesebb lesz a szerdai napirend: a két ház együttes ülésén összesítik az elektori szavazatokat, amivel az alkotmány értelmében véglegessé válik Joe Biden Donald Trump által még most is vitatott, 306:232 arányú győzelme. Tizenegy republikánus szenátor, illetve külön egy tizenkettedik, továbbá legalább 140 képviselő kifogást tervez bejelenteni egy vagy több állam elnökválasztási eredménye kapcsán. Minden egyes kifogásolt eredményről külön-külön, maximum kétórás vitát tartanak a törvényhozás házai. 

Feltételezve, hogy hat állam, Arizona, Michigan, Wisconsin, Pennsylvania, Nevada és Georgia korábban Trump által megkérdőjelezett eredményét fogják elővenni, előfordulhat, hogy szerdán nem is végeznek. A procedúra során Mike Pence elnököl majd. Az alelnök üdvözölte a republikánus politikusok kifogásait, ugyanakkor maga is kérte, hogy utasítsák el azt a felvetést, miszerint neki jogában állna megváltoztatni a választási eredményt. Ezt egy bíróság a hétvégén meg is tette. Trump a Twitteren vadonatúj, meggyőző bizonyítékokat ígért a választási csalásokra, jóllehet eddigi próbálkozásai sorra elbuktak, az általa kinevezett bírók sem találták megalapozottnak a beadványait, sőt egy, a Washington Post által frissen nyilvánosságra hozott hangfélvetétel szerint szombaton éppen ő akarta rákényszeríteni a georgiai republikánus illetékeseket, hogy "találjanak" neki elég szavazatot a győzelemhez.

Az elnök szerdára Washingtonba hívta támogatóit, köztük erőszakos, szélsőjobboldali szervezeteket. A fővárosban komoly rendbontásra, utcai verekedésekre lehet számítani. A bukott elnök vágyai szerint „vad” demonstráció lesz. A neonáci Büszke Fiúk az interneten fegyverek becsempészéséről és az antifáéra hasonlító, megtévesztő fekete öltözékről egyeztettek. Korábbi alkalmakkor a Fekete Életek is Számítanak (BLM) hívei és az antifasiszták sem tértek ki a verekedés elől.

Úgy tűnik, a jobboldalon néhányan végképp elvesztették uralmukat az idegeik fölött. A választásokkal kapcsolatos perekben Trump nevében eljáró egyik ügyvéd, Lin Wood az elmúlt napokban Mike Pence, Mitch McConnell szenátusi többségi frakcióvezető és John Roberts legfelsőbb bírósági elnök letartóztatását követelte. Sőt, Pence-nek szerinte hazaárulásért halálos ítélet és kivégzőosztag járna. Az utóbbi miatt az FBI és az alelnökre is vigyázó Secret Service vizsgálatot indított. Feltehetően baloldali aktivisták ellenben összefirkálták McConnell házát a Kentuckyban lévő Louisville-ben és Nancy Pelosi San Franciscó-i garázsajtaját is „kidekorálták”.

Georgiában kedden tartják a szenátusi többséget eldöntő két párhuzamos választást. Ennek megfelelően hétfőn Trump, Pence, Biden és Harris is kampányolni fog az államban. A felmérések szerint mindkét verseny szorosnak ígérkezik. A papírforma republikánus győzelmeket ígér, de a Demokrata Pártot felvillanyozta a korai és levélszavazatok nagy száma, ami a két kihívónak kedvez. A jobboldalon zavaró tényező, hogy Trump elnökválasztási veresége miatt összeveszett az állam republikánus vezetőivel. Az interneten a hétvégén is azt állította, hogy a georgiai választás törvénytelen és érvénytelen lesz, ami aligha motiválja részvételre törzsszavazóit. 

Lassú és kaotikus az oltási kampányA Trump-adminisztráció által megígért húszmillióval szemben decemberben csak hárommillió amerikai kapta meg a koronavírus elleni első oltást. December közepén, amikor az egészségügyi dolgozók voltak soron, még rendezetten mentek a dolgok, ám az óév utolsó napjaiban sok helyen kaotikus állapotok alakultak ki, ahogy a lakosság szélesebb rétegei következtek. A tájékoztatás és a szervezettség hiány amiatt sokan nem tudták, mi a teendő. Houstonban összeomlott az egyik mobil telefonszolgáltató hálózata, annyian hívták időpontért az oltóhelyeket. Másutt idős emberek órákat álltak sorban a téli hidegben, csak hogy megtudják, már elfogyott az aznap beadható vakcinamennyiség. Kaliforniában a kórházak azon aggódnak, hogy nem fogják tudni egyszerre ellátni a Covid-betegeket és megszervezni a tömeges védőoltást. A halálesetek száma az Egyesült Államokban elérte a 350 ezret (a magyarországi hivatalos adat nagyságrendileg hasonlóan rossz, lakosságarányosan 326 ezernek felelne meg) és a szakértők szerint még csak most jönnek a járvány legrosszabb hetei. Trump közben azt írta az interneten, hogy az amerikai adatokat eltúlozzák, miközben más országok eltitkolják az igazságot és mesterségesen alacsonyan próbálják tartani a halálozási statisztikáikat. Szakemberek azonnal visszautasították az állítás első felét. 

Az mentette meg az életüket, hogy összevesztek.