Himnusz;BFZ;

- Egy másik Magyarország Himnusza

Egy évben legalább egyszer, az újév első pillanataiban mindenki meghallgatja a Himnuszt, vagy akár együtt is énekli a rádió-, tévéállomások előadóival, majd meghallgatja az illetékes politikus beszédét: ez több évtizedes hagyomány.

Az RTL Klub azonban bátran szakított a megszokással. 2021. január elsején profik játszottak: a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei – akik énekeltek is - Fischer Iván vezényletével, de ott álltak előttük a hétköznapok hősei, akik képzetlen módon énekeltek, érezhetően nem zenei tudásuk szerint lettek kiválasztva. A kicsi cigánylányka, a sérült kislányok, a fehér kezeslábasba bújt vírustesztelő szakember, a kórházi nővér, a rendőr, a nyugdíjas nő, a távol-keleti, indiai ruhában megjelent - vigyázat migráns! - férfi. Énekelték: „Isten, áldd meg a magyart/Jó kedvvel, bőséggel,...”. Nem azt énekelték, mert nem úgy szól a fohász, hogy áldd meg, Isten, a „mimagyarokat” értsenek is ezalatt bármit, vagy bárkiket a szlogen kiagyalói, hangoztatói. Nem azt énekelték, mert nem úgy szól a fohász - bármennyire is szeretnék a hatalom elorzói -, hogy: „mi Istenünk” tégy valamit. Őt nem sajátíthatja ki senki, még ha földi helytartójánál, a pápánál szeretnének pápábbak lenni a mai magyar politikai élet – nem, nem elit - önmagukat felkent urai. „...derék liberális, genderben hívő marha”.., jellemezte pár éve így Ferencet a miniszterelnök barátja, ideológiai harcostársa.

A krumplis zsákokon vett hatalom urai persze azt is gondolják, hogy a jókedv és a bőség is csak nekik, és néhány kiválasztottjuknak jár leginkább. Úgy tartják, jól járnak, ha a sérült, vagy árva gyerekek feje fölül eladják az otthonként szolgáló kastélyt, jó lesz a kertjét drága lakóparknak beépíteni, értékesíteni. Előre vivő, ha az egészségügyi dolgozóknak, rendőröknek a bérére, túlórapénzére félreteendő, a munkanélküliek megsegítésére, felzárkóztatására kapott EU-s pénzeket inkább a strómanok nevén működő luxusszállodák felújítására fordítják. A haszon kettős, a kiszuperált, használt vécépapírtartókat, szemétkukákat lehet nagylelkű adományként a nagycsaládosoknak juttatni, szigorúan jelentkezéses alapon, persze. Kisfilm is megy a Himnusz után az RTL-en, unokáját egyedül nevelő cigányasszony, nagycsaládos szülők, egynemű szülők, párok beszélnek derűsen, bizakodón, miközben a pártpropaganda eszközévé silányított köztévén a rettentő szigorú arccal - vajon miért neheztel ránk magyarokra - a többszörösen hitelét vesztett és súlytalan politikus mondja egyébként beszédírói által kétségtelenül ügyesen megfogalmazott szövegét. De ez mégiscsak felülről jövő kinyilatkoztatás, amiről, akikről szól – másrészt mélyen hallgat –, a valóság és magyarjai a másik tévében és a nézők közt személyesen voltak jelen. Az új, a 2021-es év remélhetőleg egyre inkább az övék, a miénk lesz.  

A francia jazz-zongorista 90 éves korában halt meg.