Magas a bizonytalanok aránya, mindössze minden hatodik-hetedik megkérdezett biztos benne, hogy beoltatná magát – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss felméréséből.
Eszerint december első hetében
A válaszadóknak csak 14,9 százaléka felelt igennel arra a kérdésre, hogy tervezi-e beoltatni magát, ha elérhető lesz a Covid-19 elleni oltás. A megkérdezettek 28,3 százaléka talán, míg 35,6 százaléka nem mondott. A válaszadók 21,2 százaléka még nem tudja, vagy nem kívánt válaszolni.
A kutatás szerint az oltáshoz való hozzáállást leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja. A megkérdezettek több mint a fele egyáltalán nem, további egynegyede alig veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét. Az oltással kapcsolatos kormányzati kommunikáció és a sajtóban megjelenő információk a válaszadók több mint kétharmadát befolyásolják, a közösségi médiában megjelenő információk pedig kevesebb, mint 60 százalékukat.
A nemek, iskolai végzettség és korcsoport szerinti vizsgálat kimutatta, hogy kis különbséggel ugyan, de a nők kisebb arányban utasítják el az oltást, mint a férfiak: a nők 36,9 százaléka, míg a férfiak 34,4 százalék nem oltatná be magát. Igennel a nők 15,5 százaléka, a férfiak 14,3 százaléka felelt. A 64 év felettiek és a felsőfokú végzettségűek tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat. A munkanélküliek, a fiatalok és az alacsonyabb végzettségűek a legelutasítóbbak. Az elutasítók aránya egyik csoportban sem éri el az 50 százalékot.
Kedden Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára bejelentette, hogy már 307 ezren regisztráltak a koronavírus elleni oltásra. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arról számolt be kedden a Kormányinfón, hogy a kormány december 27-től megkezdi az addig az Európai Unióból érkező 5500 Pfizer-vakcina beadását a Dél-pesti Centrumkórházban, és az oltásnál a Covid-betegeket kezelő kórházak intenzív osztályának dolgozói élveznek előnyt.