Opten;cég;kopt;

- Kevés a megszűnő cég, de sok újat alapítanak

Egyre kevesebb a megszűnő és egyre több az új társaság - állapítja meg az Opten. Eme, cseppet sem kedvező jelenség a koronavírus-járvány tovagyűrűző hatása lehet.

Megtörve a közel 9 éve tartó kedvező, vagyis csökkenő ívet, újra nő a hazai cégek száma – közli az Opten. 2020 novemberében 2420 alapítás mellett csupán 1472 törlést jelentettek be. Utóbbi érték 2012 elején állt ilyen alacsonyan. Ráadásul az azóta bevezetett kényszertörlés jelentős tisztítást hajtott végre a cégállományon. Ez változott meg a koronavírus hatására - véli elemzőjük, Pertics Richárd.

Míg májusban még több mint 2 ezer vállalkozás ellen zajlott kényszertörés, addig novemberben a szám 221-re esett vissza. Ilyenre a lehetőség bevezetése óta nem akadt példa. Ilyformán a megszűnések összesített értéke is mélypontra zuhant. Ezen belül 309 felszámolási eljárást tettek közzé, ami bár alacsonyabb az előző évek havi átlagánál, még mindig sok. Saját végelszámolását 903 vállalkozás kezdeményezte. E tárgyban az első 11 havi adat már 11 százalékkal meghaladja az előző év egészét. Ezt szintén kedvezőtlen jelenségként értékeli a céginformációs szolgáltató.

A 2420 alapítás ugyan némi csökkenés az októberi, évtizedes csúcshoz képest, de még így is meghaladja a tavalyi év eleve igen magas havi átlagát.

Mindezek eredőjeként egyetlen hónap alatt közel ezerrel nőtt a hazai cégszám. Erre utoljára a 2010-es évek elején találtak példát. Magyarázatuk szerint a koronavírusjárvány eltérően hatott az egyes ágazatokra. Így olykor épp a kényszer visz rá a tevékenyságváltásra vagy a cégalapításra.

Mindazonáltal éves szinten az alapítások és megszűnések várhatóan nagyjából kioltják majd egymást - véli az Opten. 

A kormány újfent ad néhány tízezer panellakás fűtéskorszerűsítésére pénzt. A régi-új lebonyolító az ÉMI, amely egyszer már ráfázott az energiahatékonysági pályázatokra.