Nem emelte fel a hangját Angela Merkel német kancellár az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott legutóbbi megbeszélésén – cáfolta a Welt am Sonntag értesülését a konzervatív vasárnapi német lapnak adott interjújában a kormányfő. A sajtóhírrel kapcsolatban elmondta:
Orbán Viktor a legutóbbi EU-csúcson a költségvetésről, a koronavírus-járvány miatt felállított helyreállítási alapról és a jogállamisági mechanizmusról kötött megállapodással kapcsolatban az Európai Parlamentet (EP) kárhoztatta, mondván:
Szerinte az EP azt gondolja, hogy nagyobb a legitimitása, mint a nemzeti parlamenteké, ami teljes tévedés. – A testület ebből a szerepfelfogásból kiindulva előállt egy utólagos kiegészítéssel, amelynek célja a nyomásgyakorlás volt. Ezért kényszerültünk a vétó bevetésére – magyarázta a kormányfő, aki kijelentette:
Orbán Viktor szerint „Magyarország állampolgárai ezzel teljesen egyetértenek”.
Kifejtette, hogy egykor a moszkvai központi bizottság szabta meg az ideológiai irányvonalat, és ez a mechanizmus pénzügyi szankciók fenyegetésével kényszerítené a tagállamokat „ideológiai szempontból meghatározott politikák” végrehajtására. Mindezzel kapcsolatban azt is állította:
Bár a Welt am Sonntag-interjú címe úgy szólt, hogy „Manfred Weber megsértette a magyar népet”, az Európai Néppárt (EPP) EP-frakciójának jelenlegi vezetőjével szemben a miniszterelnök egy 2018-as esetet hozott fel. Szerinte két éve egy budapesti találkozón megegyezett a német politikussal, hogy támogatja megválasztását az Európai Bizottság elnökének, de két nap múlva Weber nyilvánosan kijelentette, hogy nem akarja a magyarok szavazataival megszerezni a tisztséget.
Orbán Viktor nevetségesnek tartja az EPP soraiban a magyarországi médiahelyzetről megfogalmazott vádakat, mert szerinte:
Ezzel szemben a kormányfő magával az EPP-vel lát problémát. Úgy vélekedett, Manfred Weber ugyanolyan koalíciót akar Brüsszelben, mint Berlinben, ahol a kereszténydemokraták a szociáldemokratákkal kormányoznak. Szerinte ez azzal jár, hogy hamarosan nem lehet majd megkülönböztetni egymástól a konzervatívokat és a szocialistákat, de a a pártcsaládnak meg kellene őriznie keresztény-konzervatív jellegét.
Orbán Viktor az interjúban a brexit kapcsán azt állította, hogy a britek távozásával az EU kibillent az egyensúlyból. Emiatt Németország és Franciaország meghatározó befolyása révén gazdaságpolitikája „egyre szocialistább”, a globális versenyben elszenvedett lemaradásra „Brüsszel válasza nem a teljesítmény és a versenyképesség erősítése, hanem egyre inkább a protekcionizmus”. Ezzel összefüggésben is érdekes megállapítást tett:
Megismételte az általa ebben a témában gyakran ismételt védekezést, amely szerint „az ügyészség például Németországgal ellentétben nem a kormány, hanem a törvényhozás felügyelete alatt áll”. A miniszterelnök Németországnak is hasonló kétharmados kormányzást kívánt, mint neki van, mondván:
Arra, hogy ez így van hazánkban, Orbán Viktor példaként a koronavírus-járvány kezelését és a nemzeti konzultációt hozta fel, amely „biztosította az intézkedések bázisdemokratikus támogatottságát". Végezetül megdicsérte az általa vezetett kormányt, ezekkel a szavakkal: