Az Országgyűlés jobboldali többsége december elején elfogadta azt javaslatot, amely szerint az alapvető jogok biztosa január 1-jétől átveszi az (EBH) feladatait. A hatóság ezzel megszűnik, jogutódja az ombudsman. Az új feladatkör ellátását elkülönült szervezeti egység segíti, amelynek vezetője az egyenlő bánásmódért felelős főigazgató.
A beolvasztás ellen – ahogyan arról beszámoltunk – civil emberi jogi szervezetek és ellenzéki pártok is tiltakoztak.
A lapunkhoz eljutott hírek szerint a volt EBH munkatársainak körében nagy a bizonytalanság. Az AJBH-tól egyebek mellett azt szerettük volna megtudni, hogy változik-e a megszokott eljárási rend, az ügyfelek – akik panaszukkal az EBH-t keresték volna meg – mikortól és milyen formában fordulhatnak az ombudsmani hivatalhoz. Továbbá: hány munkatársat vesz át az AJBH, az ideihez képest mennyi pénz jut az EBH feladatainak ellátására? Honecz Ágnes, az EBH volt elnöke lesz-e az egyenlő bánásmódért felelős főigazgató, vagy valaki más? Egyáltalán: adottak-e a fizikai, személyi, pénzügyi és egyéb feltételei annak, hogy az alapvető jogok biztosa az eddigieknek megfelelően eljárjon az egyenlő bánásmód érvényesülését szolgáló ügyekben?
A lapunknak küldött tájékoztatás szerint a szóban forgó ügyekben január 1-jétől az ügyfelek a korábban megszokott módokon fordulhatnak majd az alapvető jogok biztosához. Az új hatáskör ellátását érintő egyéb kérdések tekintetében az alapvető jogok biztosa január 1-jét követően fogja tájékoztatni a nyilvánosságot – derült ki az AJBH válaszából.