Bioritmus;alkohol;italozás;másnaposság;

- Jobb elkerülni a másnaposságot

Ha sok alkohollal búcsúztatjuk az évet, az új esztendő első napján foroghat a világ, fájhat a fej.

Bár idén a szilveszteri bulizás elmarad, előfordulhat, hogy többet iszunk a kelleténél. Ennek közvetlenül utána, de még másnap is lehetnek kellemetlen következményei. 

Az alkohol vízhajtóként működik, ezért a jelentősebb italozás kiszáradást okoz, ami szájszárazságot, fejfájást, szédülést, hang- és fényérzékenységet, koncentrálási nehézségeket eredményezhet. Az alkohol irritálja a gyomor nyálkahártyáját is, általában ettől alakul ki a hányinger és a gyomorégés. Bár el is lazít, az alkohol álmosságot okoz, de megzavarja az alvás fázisait, így gátolja a pihentető alvást – olvasható a RMC Medicina egy korábbi blogbejegyzésében.

Az elfogyasztott alkoholt a máj bontja le, közben azonban nem tud glükózt termelni, ezért érezhet farkaséhséget a másnapos ember, de fejfájásért, koncentrálási nehézségekért is felelős lehet az alacsony vércukorszint. A máj alkohol-dehidrogenáz nevű enzimje az alkoholt acetaldehidre bontja. Amíg ez, az erősen toxikus vegyület jelen van a szervezetben, fejfájás, émelygés és hányás is jelentkezhet.

Szakemberek tanácsa szerint a másnaposság elkerülhető, vagy legalábbis mérsékelhető, ha nem éhgyomorra fogyasztjuk az alkoholt. Minden kör után igyunk meg egy pohár vizet is, lefekvés előtt pedig lehetőleg fél liternyit. Minél többet tudunk aludni, felébredve annál kevésbé érezzük rosszul magunkat, de segíthet a friss levegőn tett séta is. Jó hír: általában csak egy napig tart a másnaposság.

A diabétesszel élőknek különösen fontos, de másoknak sem árt, ha odafigyeléssel zajlik az ünnepi lakomázás.