Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök minapi kifejezésére utalva Barnier „igen szűknek” nevezte az alkuhoz vezető ösvényt.
A francia diplomata nem tudta megjósolni, mi történik a finisben, de „minden eshetőségre fel kell készülni” – jelentette ki. Az EP vasárnap estét jelölte ki a megbeszélések „legeslegeslegvégső” határidejeként, különben az európai képviselők kifutnak a ratifikációhoz szükséges időből. Még csütörtök este Boris Johnson, Ursula von der Leyennel folytatott újabb telefonbeszélgetésében figyelmeztette az európai vezetőt: „a megállapodás kicsúszik a kezünkből, hacsak ebben a nehéz helyzetben az Unió nem változtat jelentősen az álláspontján”.
A Sky Newsnak nyilatkozva Guy Verhofstadt, az EP Brexit-koordinátora még mindig „bizakodónak” nevezte magát, azon az alapon, hogy a „politikában minden és mindig az utolsó pillanatban dől el”. A vita tárgyát képező ügyekben, a halászati kvóták és az egyenlő versenyfeltételek területén kell elgördíteni az akadályokat. A szigetország nem bízik az EU-ban, attól tart, hogy az állami támogatások, illetve a halászati engedélyek kapcsán a későbbi változásokat, nézeteltéréseket súlyos brüsszeli szankciók követhetik.
Péntek reggeli tévéinterjúiban Nick Gibb oktatási államtitkár hangsúlyozta, a brit kormány „a nap 24 órájában” fáradozik egy megállapodás létrejöttén, „de ez nem mehet a szuverenitás rovására. Nagy-Britannia nem lehet a világ egyetlen országa, amelynek nincs kontrollja saját vizei, saját halászati ipara felett” – közölte. Egy független megfigyelő érdekes nyilatkozata jelent meg a Telegraph-ban. Mark Higgie, Ausztrália volt EU-nagykövete azzal vádolja Brüsszelt, hogy „észszerűtlen követelésekkel áll elő Nagy-Britanniával szemben”. Ahogy a Danube Institute agytröszt vezető munkatársaként tevékenykedő diplomata fogalmaz, az EU „minden alapos indok nélkül egyszer csak kiböki, adjátok nekünk halállományotok 80 százalékát! Az ember azt gondolná, a brüsszeli establishment megérti végre a britek vágyát függetlenségük helyreállítására. Ám ez nincs így, nem fogják fel. Igazán nagyon ostobák” – hangzik a megsemmisítő vélemény.
Egy Downing Street-i forrás egyértelműen kizárta, hogy a kormány hajlandó lenne januárban visszatérni a tárgyalóasztalhoz. Az egyre csüggedtebb közvélemény számára sovány vigasz, hogy ellentétben a január 31-i Brexit-kezdettel, december 31-én este 11 órakor meg fog szólalni a Big Ben, egy új éra kezdetét jelezve. Ha az Erzsébet-torony órája még nem is működik, a 60 millió fontos felújítás alatt álló ikonikus épület harangját már helyreállították, így szilveszterkor még egyszer, a hagyományokat követve helyi idő szerint éjfélkor is megkondul.