Csütörtökön bűnügyi felügyelet alá helyezte a Nyíregyházi Járásbíróság Bige Lászlót – tudtuk meg az érdekelt felektől. Ez azt jelenti, hogy – amúgy több hektáros – lakhelyét ellenkező döntésig nem hagyhatja el. Ezt a hatóság technikai eszközökkel – így például úgynevezett lábpereccel – ellenőrzi. A bíró elvetette az ügyész letartóztatási és az ügyvéd szabad lábra helyezési indítványát is. Úgy látta, a nagyvállalkozó szökésétől, elrejtőzésétől nem kell tartani, viszont a tanúk befolyásolási lehetőségét nem zárta ki. A döntés ellen mindkét fél a saját eddigi álláspontja szerint fellebbezett. Így viszont Bige László – a tavaly májusi esethez hasonlóan – két nap után ismét elhagyhatta a fogdát és otthonában várhat a másod fokú döntésre.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség Bige Lászlót névvel nem nevező délelőtti közleménye állítja: a férfi több mint 800 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el úgy, hogy eközben közel 2 milliárd forinttal károsította meg saját cégét. Megalapozott gyanújuk szerint a férfi egyik cége által 2018. előtt, éveken át nagy mennyiségben előállított mezőgazdasági termékek egy részét utasítására valótlanul selejtesnek minősítették, és csökkentett áron adták el a kereskedőknek. A vevők a terméket ezután piaci vagy ahhoz közeli áron értékesítették a végfelhasználóknak. Az ügyészség szerint a gyanúsított abban állapodott meg az egyik kereskedővel, hogy a selejtesként olcsón átadott, valójában megfelelő termék piaci árú eladása után keletkező extrahaszon egy részét készpénzben visszajuttatja neki.
Azért indítványozták a gyanúsított letartóztatását, mert a vélt bűncselekményért 5-10 év szabadságvesztés szabható ki. Az ügyészség tart a gyanúsított szökésétől, elrejtőzésétől és a tanúk befolyásolási kísérletétől. Felhívják a figyelmet, hogy a férfi egy hasonló ügye már bírósági szakban jár. (A szintén cége egy vevője "bűnbánatán" alapuló ügyben a nagyvállalkozót 135 millió elfogadásával vádolják.)
Bige László határozottan tagadja az ellene felhozott vádakat – tudtuk meg Zamecsnik Pétertől, az üzletember ügyvédjétől. Arra, amit a gyanúsításhoz alapot szolgáltató „önfeljelentő” állít, miszerint saját cége megkárosítása érdekében az évtized elején lefizette volna Bige Lászlót, semminemű bizonyíték nem ismert. Bár a több tízezer oldalnyi ügyészségi irat áttanulmányozására csak mostantól nyílt módjuk, szerintük az állításokat a bűnbánó vállalkozó cégének nyilvános adatai is cáfolják.
Bige László a pétfürdői, Nitrogénművek nevű műtrágyagyár, valamint a Bige Holdingra átkeresztelt, egykori Tiszai Vegyiművek tulajdonosa több százmilliárdos becsült vagyonnal az ország leggazdagabb vállalkozóinak egyike. Szerinte az állammal összefonódott oligarchák az ellene az utóbbi évek során indult különböző – utóbb gyakorta alaptalannak bizonyult - hatósági eljárásokkal szeretnék ingyen megszerezni a vagyonát. Állítja, hogy megüzenték neki: költözzön külföldre, vagy börtönbe kerül.