olajszennyezés;természetkárosítás;Szigetszentmiklós;

- Eddig tízezer liter olajszármazékot szivattyúztak le a szigetszentmiklósi szennyezés helyszínén (videó)

A vízminőségi mintavétel eredménye szerint főként motorolajat, illetve kisebb mennyiségben gázolajat tartalmaz a csatornába került szennyező anyag.

Eddig több mint 10 000 liter olajszármazékot és olajos vizet szivattyúztak le a vízügyi szakemberek a szigetszentmiklósi szennyezés helyszínén - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön.

A közlemény szerint a leszivattyúzott olajszármazékokat 1000 literes tartályokban és 220 literes hordókban tárolják az elszállításig, az olajjal szennyezett egyéb anyagokat konténerben helyezték el.

Az OVF kitért arra, hogy a vízminőségi mintavétel eredménye szerint főként motorolajat, illetve kisebb mennyiségben gázolajat tartalmaz a szigetszentmiklósi csatornába került szennyező anyag. A főigazgatóság által koordinált kármentesítés a korábbi napokban is alkalmazott technológiával és az előírások betartásával történik, olajszennyezés a lehatárolt területről nem jutott ki - írták a közleményben.

A főigazgatóság beszámolt arról, hogy a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) vízrajzi csoportja szerdán két vízmércét is kihelyezett a védekezési munkákhoz a lokális vízszintváltozás nyomon követésére: az egyik a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág közvetlen medrébe, míg a másik az úszóláp területére került, ahonnan a szennyezett iszapot, illetve növényzetet folyamatosan termelik ki.

 

Mint megírtuk, a természeti kincsekben bővelkedő területen múlt szerdán vagy csütörtökön becslések szerint legalább hat köbméter, azaz ipari mennyiségű fáradt olajat engedtek a szigetszentmiklósi Ádám Jenő sétány és a Tebe utca sarkánál lévő esővízgyűjtő csatornába, vagy annak kifolyójába, ami onnan Ráckevei (Soroksári)-Dunába ömlött. A vízügyi szakemberek, akik a szennyezésről szombaton értesültek, útját állták a Ráckevei-Dunát veszélyeztető olajszennyeződésnek és megkezdték a helyreállítást. A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság feljelentést tett, a rendőrség nyomozást indított ismeretlen tettes ellen – közölték. Helyi civilek milliós nyomravezetői díjat ajánlottak fel annak, akinek információja van a súlyos szennyezés elkövetőiről.   

Videó: Béres Márton

A már engedélyezett és alkalmazott covidellenes oltóanyagok a megszokottnál gyorsabban kerültek forgalomba, ezért sokakban ott a félelem, vajon alaposan tesztelték-e őket.