Nitrogénművek Zrt.;Bige László;

Bige László

- Újabb gyanú Bige László ellen

Tavalyhoz hasonlóan ismét őrizetbe vették Magyarország egyik leggazdagabb emberét. Egy bűnbánó gazdálkodó jelentkezett, hogy emlékei szerint tíz éve csúszópénzt fizetett a nagyvállalkozónak.

Bár Bige László ismételt őrizetbe vétele a cégcsoportja „átadását” sarkalló, újabb megfélemlítési kísérlet, a tulajdonos továbbra sem tervez túladni érdekeltségein – állították lapunk megkeresésére a legnagyobb hazai műtrágyagyárat, a pétfürdői Nitrogénműveket is birtokló üzletember környezetéből. A nagyvállalkozó aznapi őrizetbe vételéről és a házkutatásokról szóló értesülés kedd éjjel jelent meg a Telexen, amit az illetékes főügyészség és a Nitrogénművek is megerősített. Az őrizet legfeljebb 72 órát tarthat. Most az ügyészségtől és a bíróságtól függ, ezt követően elhagyhatja-e a fogdát. Tavaly májusban mindenesetre egy hasonló ügyben a bíróság – az ügyészi indítványt elvetve – szabadon engedte.

Nem ez az egyetlen, zavarba ejtő párhuzam a két eset között. Az akkori gyanú szerint a Bige-család jegyezte, a Nitrogénművek termékeit értékesítő NZRT-Trade egy évtizede úgy adott volna el indokolatlanul leárazott műtrágyát csalárd feleknek, hogy a vevő extrahasznának egy részét Bige László zsebbe visszakérte volna. A mostani esetben a vélt „lefizető” személye különbözik az előzőétől. Mindazonáltal ismét egy bűnbánó gazdálkodó jelentkezett a hatóságoknál, aki emlékei szerint közel egy évtizede csúszópénzt fizetett Bige Lászlónak. Életszerűségi kérdéseket vet fel az is, hogy egy kizárólagos tulajdonosnak miért állna érdekében anyagilag megkárosítani saját csoportját, pontosabban az így elérhető előny arányos-e a kockázattal.

Bige Lászlót a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság december 15-én különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, illetve intézkedésre jogosult személy által üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt őrizetbe vette és gyanúsítottként hallgatta ki – tájékoztatta lapunkat Szilágyi László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség sajtószóvivője.

A vádakat teljes mértékben alaptalannak nevezi a Nitrogénművek tegnapi közleménye. Minden jogi eszközzel megvédik magukat a Bige Lászlót és a társaságot érintő igazságtalan intézkedésekkel szemben – teszik hozzá. Ezek nyilvánvaló mozgatórugója a társaság elnöke, Bige László megfélemlítése és jó hírnevének csorbítása – írják. A csoport működését a történtek nem befolyásolják. A Nitrogénművekre és a Bige Holding Kft.-re pénzügyi hatása nem lehet. A cég igazgatósága és vezetése biztosítja a folyamatos üzletmenetet. Az ügyben a rendőrség 2017. november 16-án tartott házkutatást a Nitrogénműveknél és az NZRT-Trade-nél; a nyomozás azóta is tart és 3 éve nem került bírósági szakaszba – idézik fel az előzményeket. Ismereteink szerint a cégcsoport azzal is érvel, miszerint abban az általuk nem várt esetben, ha a vádak jogerősen bebizonyosodnának, még nekik járna vissza pénz.

Amikor idén májusban az előző vesztegetési ügy bírósági szakba lépett, a mágnás ügynökségén keresztül indulatos nyilatkozatot adott ki, amelyben a vádat nevetségesnek és komolytalannak nevezte. Ebben többedszerre megfogalmazta abbéli gyanúját, hogy a szálakat a háttérből korábbi üzlettársa, Csányi Sándor irányítja. (Egy tavalyi, hasonló nyilatkozatára az OTP-bankvezér hosszú, éles cáfolatot adott ki.) Bige László egyszersmind más, a cégcsoportja elleni hatósági fellépésekre is felhívta a figyelmet. Bige Holding nevű szolnoki vegyigyárának működését például a – korábban az OTP-igazgatóságban ülő – Pintér Sándor belülgyminiszterhez tartozó katasztrófavédelem a bíróság által később érvénytelenített indokokkal függesztette fel néhány hónapra.

Bige László 110 milliárd forint körüli becsült vagyonnal a Napi.hu Top 100-as listáján a 10., a Forbesén pedig a 14. leggazdagabb magyar vállalkozónak számít. Csányi viszont A Forbes-nál a második, a Napi.hu-nál pedig az első helyen áll. A Nitrogénművek furamód az őrizetbe vétel előtt alig egy nappal adott ki közleményt bővülő nyereségéről, termeléséről, beruházásairól.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Münchenben tárgyalva tudta meg a hírt, s azonnal meg is osztotta.