Joe Biden;elektorok;Donald Trump;COVID-19;

Joe Biden

- Biden: Kezdjünk új fejezetet!

A megválasztott elnök élesen bírálta az alkotmányra törő Trumpot, híveit viszont igyekezett megbékíteni. Republikánus politikusok sorra ismerik el az eredményt.

"Amerikában nem a politikusok ragadják meg a hatalmat, azt a nép adja nekik" – jelentette ki az elektori testület szavazatainak leadása után Joe Biden. A megválasztott elnök az eddigi legerősebb támadást intézte Donald Trump ellen, amiért nem tartja tiszteletben az alkotmányt és nem hajlandó elismerni az elnökválasztás eredményét. Biden az elektori szavazatok leadása után a választási eredményeknek megfelelően, 306:232 arányban nyert. A megválasztott elnök televíziós beszédében hangsúlyozta, hogy győzött a demokrácia, a választásokat a republikánusok is megfigyelhették, azok tiszták és szabadok voltak, a jogállami intézményrendszer kiállta a próbát. Biden azt ajánlotta az amerikaiaknak, hogy nyissanak új fejezetet. Megígérte, hogy nem csak azokért fog dolgozni, akik rá szavaztak, hanem az ország valamennyi polgáráért.

Trump mindent elkövetett, hogy elterelje a figyelmet Biden győzelméről: az elektori voksolás után nem sokkal bejelentette, hogy karácsony előtt távozik hivatalából az igazságügyi miniszter. William Barr sokáig a Fehér Ház engedelmes kiszolgálójának tűnt. Azért esett ki Trump kegyeiből, mert tárcája és az alá tartozó FBI nem találta nyomát a választási csalásnak, illetve a kampány hajrájában nem hozta nyilvánosságra a Joe Biden fia ellen indult vizsgálatot. A kormányzat mandátuma január 20-án, az új elnök beiktatásakor jár le, az utolsó hetekben Barr eddigi helyettese lesz a megbízott tárcavezető.

Az elektori voksok leadását követően több vezető republikánus politikus elismerte Biden győzelmét. Vlagyimir Putyin orosz elnök így is előbb gratulált Bidennek, mint Trump vagy a szenátus többségi frakcióvezetője. Mitch McConnell végül kedden délután a szenátusban felszólalva kijelentette, hogy „a választók döntöttek” - és végképp magára hagyta Trumpot. A bukott elnök azonban részben elérte, amit akart: a republikánus szavazók 70 százaléka szerint Biden csalással nyert.

Az Egyesült Államokban közben immár 600 helyen oltják a koronavírus-fertőzéssel megbetegedőket kezelő egészségügyi személyzetet. Az utóbbi időben naponta átlagosan 2400 ember hal bele a fertőzésbe, egy friss felmérés mégis azt mutatja, hogy az amerikaiak bő egynegyede – jellemzően vidékiek, republikánusok és feketék – ódzkodnak a védőoltástól. Jó hír viszont, hogy a Pfizer vakcinája mellett hamarosan megérkezik a Modernáé is, jelentősen felgyorsítva az oltási kampányt. Az utóbbi készítmény jól vizsgázott, megakadályozza a koronavírus-fertőzés súlyosra fordulását és a cég még a héten megkaphatja az engedélyt a forgalmazásra. Az orvosok, ápolók és az idősotthonokban élők után így hamarosan a húsfeldolgozók alkalmazottai és a tanárok is sorra kerülnek.  

Elszállt az OrionAz utóbbi évek legsúlyosabb számítógépes támadásának tűnik az amerikai SolarWinds szoftvercég Orion nevű hálózatfigyelő programjának az orosz hírszerzés általi feltörése. Az okozott kár felmérése még az elején tart, de az 500 legnagyobb amerikai vállalat túlnyomó többsége mellett sok kormányzati szerv, például a Pentagon, a belbiztonsági és a külügyi tárca, a Nemzeti Egészségügyi Intézet, sőt, a kiberbiztonságra felügyelő titkosszolgálat, az NSA is használja a szoftvert. Szakértők szerint az oroszok csupán néhány tucat célpontra koncentráltak – de azok hírszerzési szempontból a legértékesebbek voltak. A hivatásos hekkerek szoftverfrissítésnek álcázták kémprogramjukat. Az Orion kikapcsolása miatt a megtámadott intézmények átmenetileg nem tudják monitorozni a saját hálózataikat. Moszkva hivatalosan cáfolta, hogy az SZVR nevű KGB-utódnak vagy bármelyik más titkosszolgálatának köze lenne a betöréshez.

Hiába próbálták a világ leghalálosabb idegmérgével eltenni láb alól, Alekszej Navalnij nem adja fel.