A sérülések miatti rendes játékidő megtoldása után immár a hosszabbítást játszák Brüsszelben az Európai Unió és az Egyesült Királyság tárgyalódelegációi. Ursula von der Leyen és Boris Johnson vasárnap déli meglepetés-bejelentése után Londonban azt várják, hogy Michel Barnier és Lord (David) Frost akár karácsonyig is tárgyalni fog, hogy a két fél valamiképpen kijusson a szabadkereskedelmi megbeszélések zsákutcájából. Mint az elmúlt napok drámaian igazolták, semmi nem biztos, de kétségtelen, hogy december 31-én éjfélkor lejár az átmeneti év és az esetleges megállapodást addig még az illetékes parlamenteknek is ratifikálniuk kellene.
Boris Johnson vasárnap azt hangsúlyozta, hogy az álláspontok nagyon távol állnak egymástól, de hozzátette: "Míg élünk, remélünk!" A brit sajtó, többek között az i napilap úgy tudja, hogy Brüsszel "felhígította" azt a követelését, hogy a szigetországnak el kell fogadnia az "egyenlő versenyfeltételekhez" való alkalmazkodást, azaz azt, hogy az állami támogatások terén követnie kell az EU szabályait. Sokat segítene, ha az Unió nem ragaszkodna ahhoz, hogy automatikusan büntető szankciókat, extra vámokat és illetékeket vessen ki az Egyesült Királyságra, amennyiben nem felelne meg Brüsszel előírásainak, hanem egy problémamegoldó mechanizmus keretében rendeznék a vitás kérdéseket. Valószínűleg könnyebben lehet kompromisszumot találni abban a jogi eljárási kérdésben, hogyan biztosítható az esetleges szabadkereskedelmi egyezmény betartása, illetve miként legyenek úrrá a felmerülő nézeteltéréseken. Az Egyesült Királyság ugyanis semmilyen körülmények között nem hajlandó lenyelni az Európai Bíróság beleszólását. A halászati jogokkal kapcsolatban valójában mindkét fél érdeke a megegyezés, amennyiben brit halászok fogásuk legnagyobb részét a kontinensen értékesítik, azaz hozzáférést igényelnek az európai piacokhoz, melynek fejében elvárható, hogy az érintett EU-tagországok hajói meghatározott időre és bizonyos kvóta erejéig bebocsátást kapjanak a brit vizekre.
A BBC News információi szerint hétfő reggel, mielőtt az Európai Unió 27 tagországának nagyköveteivel találkozott volna, Michel Barnier főtárgyaló annyit mondott a riportereknek, hogy a "megállapodás azon múlik, sikerül-e tisztességes és szabad versenyt biztosítani a két fél vállalatai között, egyben kölcsönös hozzáférést lehetővé tenni a piacokhoz és vizekhez". A közszolgálati televízió egyik politikai tudósítója, Iain Watson úgy értesült, hogy "minél részletesebbek a tárgyalások, annál több probléma merül fel, a mindeddig leggyakrabban emlegetett versenyszabályokon és a halászati jogokon túlmenően is". Katya Adler, a BBC európai ügyekért felelős szerkesztője forrásaira hivatkozva hangsúlyozta: "az alkudozás nem pusztán azért folytatódik, mert sem az Európai Unió, sem a brit kormány nem akarja magára vállalni a megegyezés nélküli kilépés felelősségét". Akármilyen soká húzzák is az időt, egyikőjük sem fog aláírni olyan szerződést, melyet nem állíthat be saját sikereként.
Mindeközben egyre nagyobb aggodalmak között folynak az ünnepi előkészületek a szigetországban. Rövidesen várható a december 16-ig érvényben lévő szabályok áttekintése, az egyes régiók kockázati tényezőinek újraértékelése. Szinte elkerülhetetlennek tűnik, hogy London a legsúlyosabb, 3-as zónába kerüljön. Ez olyan drasztikus intézkedéseket von maga után, mint például a kocsmák, éttermek csak elvitelre való átállítása, a családok bel- és kültéri együttlétének betiltása, a szórakoztatóhelyek bezárása, a zóna elhagyásának, vagy az oda való beutazásnak az elkerülése, és, ahol csak lehetséges, a visszatérés az otthoni munkavégzéshez.
A kormány egyelőre azt ígéri, hogy december 23-a és 27-e között felfüggeszti a szociális távolságtartást és legfeljebb három háztartás együtt ünnepelheti a karácsonyt. Chris Hopson, az NHS Providers egészségügyi szolgálat vezérigazgatója a különböző tévécsatornákon arról győzködte az embereket, hogy ne kockáztassanak, ne találkozzanak a társadalom sérülékeny tagjaival. A kórházak működéséért felelős szakember emlékeztetett az Egyesült Államokban a négy napos Hálaadás-ünnep után bekövetkezett rekord számú megbetegedésre és halálesetre. Hopson attól tart, hogy a szabályok enyhítésének hatásaként az egészségügyi ellátás december végén, januárban és februárban, éppen amikor amúgy is a legnagyobb teher nehezedik rá, nem lesz képes megbirkózni a feladatokkal.