;

szigorítás;Ukrajna;Horvátország;Szlovénia;enyhítés;világjárvány;korlátozások;koronavírus;

- Szlovénia enyhít, Horvátország és Ukrajna szigorít a korlátozásokon

A kormányzati döntéseket szinte mindenütt a koronavírus-járvány intenzitása és a nehéz gazdasági helyzet kényszere szabja meg.

Bár a szlovén kormány  szombaton még egy héttel meghosszabbította a szigorításokat az országban, vasárnap késő este, a gazdasági ágazat képviselőivel folytatott tárgyalások után már enyhítést jelentett be bizonyos korlátozások esetében – számolt be a fejleményekről a helyi sajtó. Mint írták, keddtől az egész ország területén részlegesen újraindítják a közösségi közlekedést, kinyithatnak az autómosók, a virágüzletek, a vegytisztítók, valamint a fodrász- és szépségszalonok. A 12 közül négy régióban, ahol jobb a járványhelyzet, kinyithatnak a ruházati, cipő- és sportboltok is.

Ezekben a régiókban felfüggesztik a lakhelyelhagyási tilalmat is azok számára, akik a telefonjukra letöltik a Covid-19 alkalmazást. Ők elhagyhatják a járást vagy a várost, ahol bejelentett vagy ideiglenes lakcímük van, de a régiót nem.

Az éjszakai – este kilenc órától reggel hat óráig tartó – kijárási tilalmat azonban továbbra is be kell tartani az egész ország területén. A karácsonykor és szilveszterkor érvényben lévő rendelkezésekről majd csak csütörtökön dönt a kormány.

A kabinet által közzétett adatok szerint szerdán 431-gyel 96 727-re nőtt a fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 44 beteg, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 2107-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 1320-an vannak kórházban, 208-an intenzív osztályon. 

Zárlat délen

A szomszédos Horvátországban az elmúlt egy nap alatt 1472 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte a 177 358-at. Az elmúlt napon 65-en haltak bele a betegségbe, a járvány halálos áldozatainak száma így 2705-re emelkedett. Kórházban 2857 beteget ápolnak, közülük 284-en vannak lélegeztetőgépen.

Az országban bezártak a kávézók, az éttermek, az edzőtermek és a sportközpontok, betiltották a karácsonyi vásárokat, valamint korlátozták az üzletek és a szállodák tevékenységét. Hétfőtől az ország egész területén online oktatásra álltak át a középiskolák, és több megyében az általános iskolák is.

Davor Bozinovic belügyminiszter, a válságstáb vezetője sajtótájékoztatóján elmondta: a jelenleg érvényben lévő korlátozásokat biztosan meghosszabbítják az ünnepekre, ha pedig lesznek újabbak, azt időben bejelentik. A testület január 15-ig meghosszabbította a határátlépésre vonatkozó rendeletét is, így – néhány kivétellel – továbbra is csak 48 óránál nem régebbi PCR-tesztel lehet beutazni az országba.

Gócpont Kijevben

Ukrajnában hétfőre a hivatalos adatok szerint 6451 esettel 900 666-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, az elhunytaké pedig újabb 93 áldozattal 15 247-re. Eddig 506 718-en gyógyultak meg, közülük előző nap több mint ötezren, az aktív betegek száma viszont több mint 1200-zal 378 701-re nőtt. 

A legtöbb új beteget, 605-öt az elmúlt napon ismét a fővárosból jelentették, velük együtt az azonosított fertőzöttek száma Vitalij Klicsko főpolgármester tájékoztatása szerint Kijevben már megközelítette a 92 ezret, az elhunytaké pedig 13-mal 1597-re emelkedett.

Klicsko kiemelte, hogy jelenleg több mint kétezer koronavírusos beteg van kórházban a fővárosban, közülük 1324 állapota súlyos, 239-en vannak intenzív osztályon, 34-en lélegeztetőgépen.

Olena Kondratyuk parlamenti alelnök, az ellenzéki Haza párt képviselője a hétfői frakcióvezetői egyeztetésen javasolta, hogy a parlament hallgassa meg Denisz Smihal kormányfőt és Makszim Sztepanov egészségügyi minisztert a karanténkorlátozások szigorításának tervezett időpontjáról, amelyet a kormány január 8-24. között készül bevezetni.

Sokan tartanak az oltástólAlacsony az osztrákok hajlandósága arra, hogy beoltassák magukat a világjárványt okozó új koronavírus ellen – állapította meg a Peter Hajek közvélemény-kutató intézet legújabb felmérése. A megkérdezettek mindössze 17 százaléka válaszolta azt, hogy bizonyosan beoltatná magát, ezzel szemben 29 százalék biztosan nem. A bizonytalankodók 17 százaléka inkább a nem felé hajlik, míg 23 százalékuk a talán választ jelölte meg. A megkérdezettek 11 százaléka egyáltalán nem tudta vagy nem akarta eldönteni, mit szeretne. Rudolf Anschober egészségügyi miniszter szerint minimum 50 százalék átoltottság kellene ahhoz, hogy kialakuljon a vírussal szembeni védettség a társadalomban. Eközben politikai vita is zajlik Ausztriában az oltás esetleges kötelezővé tételéről. Izraelben folyamatosan emelkedik a fertőzöttek száma, de a lakosság közel harmada nem akarja beoltatni magát a koronavírus elleni vakcinával.  December végéig Izraelbe érkezik a Pfizer és a BioNTech vállalat négymillió adag vakcinája, amellyel kétmillió embert lehet beoltani a kilencmilliós országban. Elsőként az egészségügyi dolgozókat és a különösen veszélyeztetett csoportokat, főként az idősebbeket védik meg a koronavírus-fertőzéstől. Az oltási kampány sikerét veszélyeztetheti, hogy a katonai rádióban közzétett közvélemény-kutatás szerint 35 százalék azok aránya, akik nem szeretnék beoltatni magukat a koronavírus ellen, legalábbis egyelőre. Ezt az arányt felvilágosító munkával próbálják majd csökkenteni. Oroszorsazágban ezzel szemben éppen azon érintettek körét szélesítik, akik kaphatnak védőoltást: hétfőtől az okmányirodák, a kulturális intézmények és a kiskereskedelmi alkalmazottak is feliratkozhatnak a koronavírus elleni védőoltásra Moszkvában. Korábban a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók és a szociális munkások számára nyitották meg a lehetőséget. Egy hét alatt több mint hatezer ember kapta meg a védőoltást, és további mintegy húszezren jelentkeztek.

A színészt nem rettenti a gondolat, hogy még egyszer magára rántsa az összes kormányzati megmondó embert.