;

haditengerészet;őrizetbevétel;járőrözés;Brexit;átmeneti időszak;

A brit királyi haditengerészet egyik fregattja idén szeptemberben még Hamburgnál járt

- Brexit-egyezség híján „robusztus” járőrözést ígér a királyi flotta

A haditengerészet rendészeti egységei külföldi hajók fedélzetéről is őrizetbe vehetnék a jogszabálysértőket. Újból megjelenhetnek a vámok.

A brit királyi haditengerészet felkészült a járőrözésre a brit területi vizeken arra az esetre, ha nem születik megállapodás az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kereskedelmi kapcsolatrendszerének feltételeiről folyó tárgyalásokon – közölte szombaton a brit védelmi minisztérium.   

A jelenlegi átmeneti időszak december végi lejárta utáni időszakkal kapcsolatban a minisztérium illetékese megjegyezte:

„a haditengerészet négy járőrhajója áll készenlétben a brit területi vizek ellenőrzésére, és a tárca szükség esetén robusztus intézkedésekkel szerez érvényt az Egyesült Királyságot független tengeri országként megillető jogoknak”.

A védelmi tárca szóvivője szerint a megállapodás elmaradása esetére kidolgozott készenléti javaslatok között van olyan, amelyik felhatalmazná a királyi haditengerészet rendészeti egységeit arra, hogy külföldi hajók fedélzetére lépjenek és őrizetbe vegyék azokat, akik megsértik a jogszabályokat.

Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó, vagyis három hét múlva lejáró átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről.

Az eddig lezajlott tárgyalási fordulókon azonban nem sikerült egyezségre jutni, például a halászati szabályozási kérdésekről. Szerda este Boris Johnson brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke három órán át tárgyalt Brüsszelben a megállapodás elérését hátráltató vitás kérdésekről, de ezen a megbeszélésen sem sikerült áttörést elérni.

A két vezető között a Downing Street tájékoztatása szerint egyetértés született azonban arról, hogy vasárnapig határozott döntésre kell jutni a tárgyalások jövőjéről. Johnson az elmúlt napokban többször is utalt arra, hogy szabadkereskedelmi megállapodás helyett egyre nagyobb az esélye az „ausztráliai típusú” jövőbeni viszonyrendszernek az EU-val.

Az ausztráliai típusú kereskedelmi feltételrendszer valójában azt jelentené, hogy az Egyesült Királyság és az EU kereskedelme januártól a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódik, ez viszont vámok megjelenésével járna a jelenleg akadálytalan kereskedelmi forgalomban.

Három napja tartanak a zavargások, a belügyminiszter lemondása után a tüntetők és az ellenzék is Edi Rama miniszterelnök távozását követeli.