;

bíróság;ügyészség;erőszak;magyarellenes fellépesek;úzvölgyi katonatemető;

Az úzvölgyi temető 2019. június 6-án

- Ki kell vizsgálni az úzvölgyi katonatemetőnél történt erőszakot

Román bíróság utasította az ügyészséget a tavaly nyári magyarellenes fellépés miatti nyomozás folytatására.

A Moinesti Bíróság csütörtöki határozatában érvénytelenítette a városi ügyészségnek azt a rendeletét, amellyel az év elején vádemelés nélkül lezárta a nyomozást az úzvölgyi katonatemetőnél tavaly június 6-án történt erőszakos cselekmények ügyében. A bíróság ugyanakkor jogerősen elrendelte a kivizsgálás folytatását.   

Romániában élénk sajtóvisszhangot váltott ki, hogy a temetőnél történt erőszakos cselekményeket kivizsgáló ügyész kizárólag román tanúkat hallgatott meg, és nem vélte például gyűlöletre vagy diszkriminációra való uszításnak a temetőnél skandált "kifele a magyarokkal az országból!" jelszót.

Az ügyet vádemelés nélkül lezáró ügyészi határozat ellen a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat fellebbezése nyomán került az ügy a bíróságra.

Amint a határozat kivonatában szerepel, tovább kell folytatni a kivizsgálást a rongálás ügyében, a gyűlöletre és diszkriminációra való uszítás ügyében, valamint a csendháborítás ügyében. Nem kell folytatni ugyanakkor a nyomozást a sírgyalázás ügyében. 

Román futballhuligánok a magyar temetőben

A Hargita és Bákó megye határán fekvő elnéptelenedett Úzvölgye falu a törvények értelmében a Hargita megyei Csíkszentmárton község része. Az első világháborúban az itt elesett magyar katonák számára alakítottak ki temetőt a településen, amelybe a háború után a román hadisírgondozó hatóságok más nemzetiségű katonák maradványait is eltemették.

A Csíkszentmárton önkormányzata által felújított és gondozott sírkertet a Bákó megyei Darmanesti polgármesteri hivatala saját közvagyonaként telekkönyveztette, és tavaly áprilisban Csíkszentmárton értesítése nélkül román parcellát és emlékművet hozott létre a temetőben.

Június hatodikára Darmanesti önkormányzata román nacionalista szervezetek felvonulását és koszorúzását engedélyezte a temetőben. A temető előtt elhaladó útra pedig Hargita megye önkormányzata engedélyezte a Kovászna megyei önkormányzat magyar képviselőinek kihelyezett rendkívüli ülését, melyre Székelyföld településeit is meghívták. A székelyföldiek élő láncot vontak a temető elé, hogy a koszorúzás leple alatt ne lehessen egyházi szertartással felavatni a román parcellát, melynek létrehozása perek sorozatának a tárgyát képezi.

A temetőt a magyar élő láncot megkerülő futballhuligánok csoportjai foglalták el, akik kitépték a sírkert kapuját, és a székelyföldi tüntetőket, újságírókat bántalmazva utat nyitottak a román parcellát felavató papoknak és a román koszorúzóknak.

Egy héttel az erőszakos cselekmények után az illetékes román hatóság tisztázta, hogy nem az úzvölgyi katonatemetőben nyugszik az a 149 román katona, akinek a neveit június 6-án felolvasták, és akiknek a neveire a koszorúzók jelennel válaszoltak.

A tavalyi ügy Bukarestben is téma lehet

A vita a bukaresti parlamentben is folytatódhat

A nacionalista temetőfoglalók – akik közül többet a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) színeiben parlamenti képviselővé, szenátorrá választottak – azóta többször szerveztek hasonló megemlékezéseket a temetőben azoknak a román katonáknak, akik – a hivatalos román álláspont szerint – nem ott nyugszanak. 

A múlt vasárnapi romániai választásokon sikeresen szereplő, és a kormánykoalíciós tárgyalásokon résztvevő Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) várhatóan a bukaresti parlamentben is ki kell állniuk az ügyben.

Az RMDSZ-hez kapcsolódó hír, hogy Porcsalmi Bálint, a romániai magyar párt ügyvezető elnöke távozik tisztségéből. Ezt az RMDSZ közösségi oldalán azzal indokolta, hogy 2017-ben két évre vállalta az ügyvezető elnöki mandátumot, az EP-választásokat követően azonban Kelemen Hunor elnök felkérésére folytatta a munkát.

„Akkor abban állapodtunk meg, hogy a 2020-as parlamenti választások után abbahagyom ezt a munkát”– emelte ki.
Előveszik a 30 éves bukaresti bányászjárás aktáitA román legfelsőbb bíróság csütörtökön visszaküldte a katonai ügyészségnek az 1990-es úgynevezett bukaresti bányászjárás aktáját, így a vádhatóságnak elölről kell kezdenie a nyomozást – adta hírül csütörtökön az Agerpres hírügynökség.  Az ügyben vádat emeltek többek között Ion Iliescu volt román államfő ellen, akit emberiesség ellen elkövetett bűncselekménnyel vádoltak. Az elsőfokú hasonló ítéletet tavaly májusban hozta meg szintén a legfelsőbb bíróság, amely most másodfokon ugyanúgy döntött. Az ítélet megsemmisítette az ügyészek által összegyűjtött bizonyítékokat. Az ügy már előzetes szakaszban elakadt, hiszen 2019 májusában az előzetes elbírálást végző bíró megállapította, hogy törvénytelenül állította össze az ügyészség a vádiratot. Most helybenhagyták az akkori döntést, elutasítva a vádhatóság fellebbezését. A katonai ügyészség 2017 júniusában emelt vádat összesen 14 személy ellen, majd 2018 februárjában kezdődött el az ügy előzetes tárgyalása, így érdemben a bíróság nem tárgyalta a vádiratot.  Az ügyészség Ion Iliescu volt elnököt, Petre Roman volt miniszterelnököt, Virgil Magureanut, a Román Hírszerző Szolgálat akkori igazgatóját és Miron Cozma bányászvezért azzal vádolta, hogy 1990 júniusában az állami karhatalmi szervek erőszakosan léptek fel az akkori hatalom ellen tüntető polgárokkal szemben, majd Bukarestbe szállították a Zsil-völgyi bányászokat, akik ellenzéki pártok székházait dúlták fel, az utcán pedig brutálisan bántalmaztak polgári lakosokat. Román elemzők szerint közvetlenül a rendszerváltás után ez volt az az esemény, amely hatalmas kárt okozott Románia külföldi megítélésének, és évtizedekre visszavetette az ország demokratizálódási folyamatát. A jelenleg 90 éves Ion Iliescu 1990 és 1996 között, majd 2000 és 2004 között volt Románia elnöke.
Ion Iliescut az ügyészek 2015. október 21-én hallgatták ki Bukarestben

Az elmúlt napokban a kormányon belül gyengültek a pozíciói, amit az is jelez, hogy Varsó végül hajlandó lenne beadni a derekát vétógyüben.