Egyelőre sem a Deutsch Tamás elleni szankcióról, sem Orbán Viktor javaslatáról nem kíván dönteni az Európai Néppárt (EPP). Megfigyelők szerint az EPP addig nem akar lépni egyik ügyben sem, amíg ki nem derül, hogy a magyar kormány végül milyen álláspontra helyezkedik az EU költségvetési és pénzügyi mentőcsomagjának jóváhagyásával kapcsolatban. A magyar kormányfő vétóval fenyeget, amiért az unió a jogállami normák tiszteletben tartásához kötné a brüsszeli kifizetéseket. A témáról csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcstalálkozójukon tárgyalnak az uniós vezetők. Ha Orbán Viktor vétózni fog, szinte biztos, hogy a Fidesznek nem lesz maradása az Európai Néppártban. Egy EPP forrás szerint a frakcióban nő az elégedetlenség és a düh a Fidesszel szemben.
Deutsch Tamás kizárását a politikai csoportból a múlt héten kérvényezte 30 képviselő arra hivatkozva, hogy a politikus a Gestapó és az ÁVÓ érveléséhez hasonlította Manfred Webernek a jogállami szabályrendszert magyarázó megjegyzését. A levélírók azt kérték, hogy a szavazáshoz szükséges eljárást tűzzék a december 9-iki frakció tanácskozás napirendjére. Mint korábban beszámoltunk róla, a javaslatról a képviselők vitázni fognak, de szavazás most nem lesz, azaz Deutsch sorsáról később döntenek.
Egyelőre nem készül válasz Orbán Viktor Manfred Webernek címzett friss levelére sem, amelyben a pártelnök-miniszterelnök azt javasolta, hogy fűzzék lazábbra a néppárti frakció és a Fidesz EP delegációjának kapcsolatait. A felvetés, hogy a magyarok legyenek “szövetségesi” viszonyban néppárti képviselőtársaikkal, alapos elemzést igényel, hallottuk parlamenti köröktől.
Ezzel kapcsolatban egyébként Novák Katalin, a Fidesz külkapcsolatokért is felelős alelnöke az ATV-nek úgy nyilatkozott, hogy szerinte pártjának nem kell kilépnie az EPP-ből, hogy a miniszterelnök által felvetett szövetségesi konstrukció működhessen.