vírus;vakcina;

- Szigetlét

A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség, bár az elsőben nem vagyok biztos – mondta Albert Einstein, s mert így van, a politikát végtelenül fel lehet használni a hülyítésre és saját hülyeségünk illusztrálására.

A brit oktatási miniszter, Gavin Williamson szerint azért Nagy-Britannia engedélyeztette először a Pfizer/BioNTech vakcinát, mert ők sokkal jobb ország, mint mondjuk Franciaország, Belgium vagy az Egyesült Államok. Azt elfelejtette megemlíteni, hogy - az oroszok magányos jóságáról most ne beszéljünk - ez a vakcina amerikai-német együttműködésben készült, tehát akkor az ő országaik még jobbak, mert közösen kitalálták, amit "csak" engedélyezni kell. Bár ezzel a „csak”-kal óvatosan, mert mint levesben a só. Amit egyszer belénk nyomnak, vissza nem passzírozzák a tűbe. A bizalom itt csak a kezdet, a tömeges „sózást” nem kell elkapkodni.

Amúgy a brit politikusok közül többen utaltak már rá, hogy a gyors engedélynek köze lehet a Brexithez: milyen jó, hogy maguk mögött hagyták a körülményes és lassú EU-t. Terjed, ami terjed, még raknak is rá. A magyar kormányfő péntek reggel azt mondta: "nagy pofont kapott Brüsszel, hogy a britek kiléptek az EU-ból, és ott már van vakcina. Úgy tűnik, hogy aki kilépett, az sokkal hasznosabban képes képviselni az érdekeit. Nagy lecke ez.” Mondta az, aki 2016 nyarán még oldalas hirdetést tett közzé a Daily Mailben: „Szeretném, ha tudnák, hogy Magyarország büszkén áll Önök mellett az Európai Unió tagjaként”. Változnak az idők, az Unió kihúzandó. 

Nagy-Britannia vakcinától függetlenül jó ország, de csak rémálmainkban követnénk a szigetlétben itt, a kontinens közepén, akár a vakcina üvegcséjével a kezünkben.

A politikai hülyeség fut körbe-körbe a világon, gyorsabban, mint a vírus. De: miben is versenyzünk?