Deutsch Tamás;Európai Néppárt;Manfred Weber;

- Visszavonulót fújt Deutsch Tamás a gestapózás után, igaz, több mint egy hete ennek

Ahhoz képest napokig bizonygatta, hogy nem enged az álláspontjából.

Deutsch Tamás bocsánatot kért Manfred Webertől, az Európai Néppárt frakcióvezetőjétől, aki ezt tudomásul vette– derült ki abból a levélből, amelyet a fideszes EP-képviselő küldött szét társainak.

A brüsszeli honatya azután kényszerült magyarázkodásra, hogy petíció indult a kizárása érdekében. Mindezt amiért, mert egy interjúban a Gestapo és az ÁVÓ érveléséhez hasonlította Manfred Weber frakcióvezető egyik megjegyzését.

Deutsch Tamás szerint ezt a megszólalását félreértelmezték és nem állt szándékában megsérteni a néppárti politikust. Azt hangoztatta, az említett interjú senki személye ellen nem irányult, hanem egy olyan eljárás kritikáját adta, amely véleménye szerint semmilyen jogállami garanciával nem rendelkezik, és a jogbiztonságot sem szolgálja. „Arra mutattam rá, hogy nem értek egyet azzal a jogállami feltételrendszerrel, amely azokra az időkre emlékeztet, amikor önkényes politikai döntések alapján bármikor, bárkit, bármiért meg lehetett büntetni” – fogalmazott a levélben. Hangsúlyozta, nem a jogállamiság elve emlékezteti politikai önkényre, hanem az a konkrét mechanizmus, amiről az Európai Parlament és a Tanács előzetes politikai megállapodása rendelkezik. A politikust szomorúsággal tölti el az a gyakorlat, ami az Európai Néppártban szokássá vált, hogy a politikai viták lefolytatása helyett egyesek kizárással fenyegetik az eltérő állásponton lévőket. Véleménykülönbségeket márpedig nem lehet a kommunista állampártéhoz hasonló módszerekkel „kezelni” egy demokratikus politikai közösségen belül – jelentette ki.

Külön érdekesség, de a jelek szerint önmagát buktatta le a politikus amikor azt írta, már az interjú megjelenésének másnapján bocsánatot kért.

Ehhez képest hosszú napokig, éles hangvételben kommunikált arról, hogy kitart véleménye mellett. Mint a Népszava is megírta, az ATV-nek még szerdán is  hasonló felütésben nyilatkozott és egy szóval sem említette a bocsánatkérést. Ráadásul ebben az időszakban még egy közleményt is kiadott, amelyben azt írta, „harminc évvel ezelőtt a kommunisták Prágában bezártak, most pedig Brüsszelben egyesek kizárnának. Ilyen, ha az ember kiáll a szabadságért és a hazájáért.”

A szervezet együtt építene befogadó országot a nagyobbik kormánypárttal, hogy ne kelljen senkinek se úgy élnie, mint Szájer Józsefnek.