Szinte már hagyománnyá válik, hogy a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete szót emel az üzletek december 24-i nyitvatartása ellen. Mint közleményükben megjegyzik, a kereskedelemben dolgozók képviselete a feladatuk, elsősorban nyilván azért szeretnék, hogy az üzletek zárva legyenek ezen a napon, mert így az általuk képviselt munkavállalók a családjukkal, szeretteikkel tölthetnék ezt a napot. Meggyőződésük, hogy az üzletek 24-i zárva tartása nem csak a kereskedő családok életébe hozhatna pozitív változást – emelte ki Karsai Zoltán, a KASZ elnöke.
A szakszervezet eddigi próbálkozásai nem jártak sikerrel – ismerik el –, hiszen a nagypéntek
munkaszüneti nap lett, december 24. azonban továbbra sem fért fel ezen napok listájára. Ezért a szakszervezet taktikát váltott, és az elmúlt 2 évben arra próbálta meg rábírni a munkáltatókat és a törvényhozókat, hogy első lépésként 2 órával rövidítsék meg a boltok nyitvatartását. Tavaly például egy 13 órára időzített késői ebéd mellett érveltek, de ez sem hatotta meg az aktuálisan a kereskedelemmel foglalkozó törvényhozókat.
A munkáltatók körében viszont érezhetően erősödik a szolidaritás, így évről évre akad pozitív
visszajelzés az e napon történő teljes, illetve korábbi zárást indítványozó törekvéseikre. Például 2017-ben a Penny Market üzletlánc döntött úgy, hogy december 24-én nem nyitja ki üzleteit, a barkácsszektorban tevékenykedő Praktiker pedig 4 éve tartja zárva áruházait ezen a napon. Az elmúlt években a hazai láncok üzleteiben is gyakran döntöttek úgy, hogy 12 órakor bezárják boltjaikat. Az idei évben eddig a Spar kommunikálta nyilvánosan a 12 órakor történő üzletzárást, követendő példát mutatva a piac többi szereplőjének – sorolta az eredményeket a KASZ közleménye. Szeretnénk valamennyi munkáltatót arra buzdítani, hogy értékrendjüktől függően kövessék a fenti példákat – hívja fel a figyelmet Karsai Zoltán. Tegyék meg ezt a munkavállalóiért, ezzel is elismerve példamutató helytállásukat, amit a járvány ideje alatt tanúsítanak – tette hozzá.