Fidesz;Orbán Viktor;Szájer József;

- Szájer kilépett a Fideszből, Orbán is megszólalt

„Amit Szájer József képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele” – fogalmazott a miniszterelnök.

„Amit Szájer József képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele. Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni és megtagadni, de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető”

– mondta a kormánypárti Magyar Nemzetnek szerda este Orbán Viktor, aki először szólalt meg a Szájer-botrány kirobbanása óta. A miniszterelnök ugyanakkor is bejelentette, az európai parlamenti képviselő kilépett a pártból.

Kérdés, Szájer visszavonulása a közélettől hogyan hat majd a fideszes választókra. Török Gábor politológus arra figyelmeztetett az Indexen megjelent elemzésében, hogy a Fidesz hitelességi válságba keveredett, az EP-képviselő életmódja ugyanis ellentétben van azzal a családmodellel, amire a párt erőteljes kommunikációt épített. Márpedig ennek van tétje: a Publicus Intézet tavalyi felmérése szerint Borkai Zsolt volt győri polgármester szexbotránya közel 180 ezer embert vett rá arra, hogy elmenjen szavazni az önkormányzati választáson, főleg a nyugdíjasokat háborította fel.

Egy biztos, a párt kommunikációja kedd óta szétesett. Szijjártó Péter hosszan gondolkodott, míg választ adott arra, a szerda délutáni marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján kapott kérdésre, hogy mi lesz Szájer sorsa. Deustch Tamás EP-képviselő az ATV-nek nyilatkozva elismerte, hogy az ügy árt a pártjának, majd egy zavaros eszmefuttatást adott elő, hogy „a Fideszt gyűlölő pártok” milyen ellentmondásosan viselkednek.

Ugyanakkor forrásaink szerint a kormánypártban javában folyik a kommunikációs stratégia kidolgozása. Úgy tudjuk, ellencsapásként előveszik az ellenzék egyes botrányait, például azt, hogy a kispesti MSZP-s polgármester embere, Lackner Csaba kokain-botrányba keveredett. Emellett forrásaink szerint azt a kérdést is feszegetik majd – szerdán már ezzel jött elő a kormánypárti média –, hogy Szájer vajon nem egy titkosszolgálati akció áldozata-e.

Kérdés, sikerül-e ezt a magyarázatot elfogadtatni a törzsszavazókkal. – Demeter Szilárd az EU-t gázkamrához hasonlító megnyilvánulásai, Szájer József ügye és a Deutsch Tamással szemben indított kizárási kezdeményezés nyomán nyugodtan beszélhetünk a Fideszt érintő botránysorozatról, ami nagyon megnehezítheti a kormány mozgásterét az uniós költségvetésről és gazdaságmentő alapról szóló tárgyalásokon – mondta a Népszavának Hajdu Nóra. Az IDEA Intézet elemzője szerint Szájer József személyében kifejezetten érzékeny veszteség érte a Fideszt és Orbán Viktort is, hiszen egy alapító tagról, nagy befolyással bíró politikusról beszélünk, akit még politikai ellenfelei közül is sokan respektáltak. Mikecz Dániel szerint bár „van egy kezdeti megdöbbenés” a kormánypártban a botrány miatt, de az is látszik, hogy a Fidesz kommunikátorai felkészültebbek, mint a Borkai-ügy idején voltak. – Már az elején jöttek azok a kommunikációs panelek, amikkel a párt próbálja minél inkább eltávolítani magától a botrány – mondta a Republikon Intézet szakértője. 

Donald Tusk megszólalásának több olvasata is van.