politika;film;Orbán Viktor;George Clooney;SZFE;

- A Clooney-interjú: amire kár volt reagálni!

Egy film a világvégéről, melynek kapcsán az Oscar-díjas alkotónak Orbán Viktor ugrott be ihletként. A respektálás helyett „jellegzetes” magyar reakciók születtek.

Minden a világvégével kezdődött. George Clooney Oscar-díjas színész-rendező a GQ magazinnak beszélt legújabb filmjéről, melynek nemcsak főszereplője, hanem direktora is. A művet a Netflix finanszírozta. Az interjúban szóba került, vajon alkotóként mi ihlette. „Megváltástörténet lesz a Midnight Sky, egyfajta meditáció a veszteség és az elmúlás kapcsán. Nem a pandémia ösztönözte a művet, hanem az a düh és gyűlölet, mely manapság világszerte körülvesz minket. Nézzünk csak körbe a világban, elég csak Bolsonaróra gondolni Brazíliában vagy Orbánra Magyarországon. Mivel a film 2049-ben játszódik, gondoljunk bele: a mi realitásunknak a következményével szembesülünk” – mondta az interjúban.

Egy normális országban a politikusok – és persze a média is, hogy ne hiányozzon belőlünk az önkritika – tudomásul vette volna, hogy egy művész véleménye, mely egy interjú keretében hangzik el, nem kommentálandó dolog. Pláne nem olyan horderejű a szólásszabadság idején, amiből „nemzeti” ügyet kell kreálni. Ennek ellenére, Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője a közmédia híradójában úgy fogalmazott, a magyarországi támadások hátterében továbbra is Soros György állandó törekvése áll, vagyis az, hogy Magyarországra ráerőltessék az illegális bevándorlókat. „Soros György és Magyarország kormánya között a bevándorlás kapcsán évek óta vita áll fenn, ezért Soros György minden olyan lehetőséget felhasznál, amellyel a magyar kormányt támadhatja. Elég elkeserítő, hogy vannak olyan szereplők, akár politikától mentes szereplők, akik Sorosnak az ilyen politikai szándékát végrehajtják” – fogalmazott a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője.   

A színész ügynökségén keresztül adott ki egy közleményt, melyben azt írta: „Soros Györggyel egyszer, egy ENSZ-értekezleten találkoztam, ahol az Egyesült Államok elnöke is ott volt, és a menekültválságról volt szó. Egyszer találkoztam a fiával, Alexszel is, egy davosi rendezvényen. Ebben ki is merül a kommunikációm Soros Györggyel. Orbán propagandagépezete tehát hazudik, pont.” Hozzátéve: többször járt nálunk és várja a napot, amikor Magyarország újra rátalál arra, ami egykor volt. Az erre jött reakciók, például Varga Judit igazságügyi miniszter Facebook-posztja, melyben elárulta, szívesen elbeszélgetne a hollywoodi színésszel a magyar jogállamiság valós helyzetéről egy „valódi kávé” mellett (feltételezzük, nem patronos, hanem valami igazi nemzeti megoldásra gondolt), továbbá Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válasza, hogy Clooney-nak jobban áll, amikor tanult szöveget mond, már túlmutat a komédia keretein.

A Netflix elzárkózik a politikai botránytólLapunk is megkereste George Clooney ügynökségét, interjút kérve, hogy a színész-rendező magyarázza el, hogyan jutott el fejben az Orbán-parafrázishoz, de erre nem érkezett hivatalos válasz. A Midnight Sky-t gyártó Netflix magyar képviselőjétől az a reakció érkezett, hogy a streamiing szolgáltató nem szeretne belekeveredni ebbe az alapvetően politikai kérdésbe; a cég filmeket gyárt és modern kori online videotékát biztosít emberek millióinak. Hangsúlyozva: a politikai jellegű témákat kerülik. Kértük, hogy megnézhessük a december 23-i premier előtt a Midnight Sky-t, hogy jobban értsük, mire utalt George Clooney a GQ-nak adott interjújában, de a karácsonyra időzített apokaliptikus sci-fit nem mutatták meg, annak távoli premierdátumára hivatkozva.

George Clooney ugyanis pontosan tudja miről beszél. Készített ő már több politikai témájú mozit, mint például a Jó estét, és jó szerencsét című fekete-fehér, dokumentarista stílusban filmezett történelmi tablót – Joseph McCarthy szenátor és az ő Amerika-ellenes tevékenységet vizsgáló bizottságának kommunistaüldözéséről az ötvenes évek Amerikájában. De sorolhatnánk egyéb kultúrpolitikai tevékenységeit, ennél sokkal fontosabb, hogy nem egyedül ő fogalmazott meg kritikát Orbán Viktorral és politikájával szemben.

Egyik legjobb példa az angol Ken Loach, aki szerint a legnagyobb probléma, hogy a baloldaliak elfelejtették hogyan kell kommunikálni az emberekkel. „Nagyon nagy gondolataink vannak, nagyon értelmiségiek vagyunk, de képtelenek vagyunk a kapcsolatteremtésre és a diskurzusra. Én a filmijeimmel pont ezen próbálok változtatni.” – érvelt a Vox magazinnak adott interjújában a nagymester. Hozzátéve: Persze, a mi feladatunk sokkal nehezebb. Magyarországon Orbán Viktor csak azt sulykolja az emberekbe, hogy kiket kell manapság hibáztatni a bajokért. „Más a színük, elvették az országod, gyűlöld őket”, satöbbi. Nekünk meg megoldásokat kellene kitalálni. Mert munkára, otthonnak mindenkinek szüksége lenne.

A finn Aki Kaurismäki A remény másik oldala című filmje főhősének egy aleppói menekültet tett meg. A film kapcsán 2017-ben a Magyar Narancsnak ekként bírálta a finn kormány menekültügyi politikáját: „A kormány nem bírt rendesen viselkedni. Törvényeket hoztak, hogy kidobhassák a menekülteket. Orbán Viktorhoz még nem hasonlítanám őket, de azért nem jártak messze tőle. Adja át szívélyes üdvözletemet Orbán Viktornak.” 

Az SZFE melletti kiállás is állásfoglalásSzimbolikusan vagy sem, a világ nagy művészei tiltakoznak az Orbán-rezsim ellen, amikor kiállnak a Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiája mellett. Még szeptemberben nyílt levélben fejezte ki támogatását az SZFE mellett negyvennégy világszerte elismert művész, köztük olyan hírességek, mint Cate Blanchett, Helen Mirren, Peter Brook és Salman Rushdie.  

A rendező szerint szerencsére nem neki kell a helyzetet pacifikálnia.