Rózsa mint jelkép
A rózsa több egyszerű virágnál. Egyetemes szimbólum, amely a legkülönfélébb gondolatok és érzések kifejezését tette lehetővé. De hogyan lett a rózsa az édenkert, majd a teremtés harmóniájának szimbóluma? Miért festettek rózsát a felvonulási épületre Knósszoszon? Milyen gyógyszerek alkotórésze volt különböző korokban és helyeken? És mi köze a rózsának az erotikához? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Géczi János a nemrég megjelent A rózsa labirintusa című könyve kapcsán Lipovszky Csenge illatesztétával és Filippov Gábor történész-politológussal. A rózsa rejtvény, amely megfejtésre vár.
Az Athenaeum Kiadó és a Líra Könyv Facebook-csatornája, 18.00
Női fotósok
A Kassák Múzeum Besnyő Éva fotókiállítása kapcsán E. Csorba Csilla művészettörténész bemutatja az életműhöz méltó nőfotográfusok útkereséseit (Máté Olga, Révai Ilka, Landau Erzsi, Rogi André, Kárász Judit, Kálmán Kata, Ata Kandó) példaként a 20. századi fotótörténetből. Napjainkból visszatekintve ugyanis idejétmúltnak látszik, hogy egy olyan mesterséget vagy művészi pályát, mint amilyen a fényképezés, női vagy férfi hivatásnak tekintsünk. A 19. század végén bekövetkező társadalmi változások, az ambíciók vagy egzisztenciális problémák a nőket munkahely keresésére sarkallták, és közülük többeket a fényképészek műtermébe irányítottak.
Kassák Múzeum Facebook-oldala, 18.00
Emlékek útján
Tompa Andrea Haza című, negyedik regénye kapcsán beszélget az íróval Szabó B. András lelkész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatója. Ráfordulni az otthonról haza vezető útra az egykori osztálytársak hívására nehéz feladatnak ígérkezik a regény főhőse számára, aki bár országot váltott, nyelvet mégsem sikerült. A középkorú íróból nemcsak az utazás, a kaland iránti szenvedély párolgott el, de oda indul most vissza, ahol már nem várja senki, legfeljebb az emlékek, a család még élő tagjai is elköltöztek a városból. Mi történt a harminc év alatt, mióta a regény elbeszélője a kezdeti könnyűséggel és izgatottsággal útra kelt, hogy átélje a saját kalandját, mi történt a többiekkel, akik szétszóródtak a világban, s hogyan boldogultak, akik maradtak a régi hazában?
Asztali beszélgetések nevű Facebook-oldalon, 18.00