A veszélyes és agresszív tüdőrák évente mintegy nyolcezer ember haláláért felelős Magyarországon, idejében felismerve azonban a betegek több mint felének esélye lenne a túlélésre – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján. A túl későn, előrehaladott stádiumban felfedezett tüdőrák nem, vagy csak nagyon nehezen gyógyítható. Losonczy György onkológus-tüdőgyógyász szerint a tüdőrákos betegek nyolcvan százaléka erős dohányos, nekik különösen fontos lenne a rendszeres szűrés. Korai stádiumban, amikor a daganatnak még nincs áttéte, operációval vagy sugárterápiával a beteg teljesen meggyógyítható – tette hozzá a professzor.
Az utóbbi tizenöt évben felgyorsult a tüdődaganat terápiájának fejlődése, új eljárásokkal – köztük célzott daganatterápiás módszerekkel és immunterápiával – már az előrehaladott stádiumban lévő betegek életét is egyre többször tudják megmenteni. Ezekkel a gyógyító eljárásokkal az előrehaladott tüdőrák lényegében halálos betegségből krónikus betegséggé „szelídíthető” – fogalmazott a tüdőgyógyász professzor.
A Pulmonológiai Klinika egyetemi tanára november 26-án a Semmelweis Egészség Napokon bemutatja ezeket az új kezelési módszereket. Az úgynevezett célzott daganatterápiás módszert, amelynek lényege, hogy a tüdődaganatból vett szövettani minta alapján megállapítják, a tüdőrákban van-e olyan molekuláris hiba vagy mutáns molekula, amely felelőssé tehető a daganat növekedéséért. Ez ugyanis az esetek 15 százalékában fellelhető, így lehetőség van arra, hogy a betegek kemoterápia helyett olyan tablettát kapjanak, amely a kórosan működő, sejtnövekedést közvetítő fehérjére hat. Szó lesz az immunterápiáról is, amely a tüdőrákot felismerteti az immunrendszerrel és ösztönzi a szervezet saját védekező rendszerét a daganat növekedésének leállítására.
A 250 éves jubileumát ünneplő intézmény interaktív, lakossági, népegészségügyi programjának előadásai ingyenesek, de regisztrációkötelesek.