A kormányhoz közel álló üzletemberek tegnap felszámolták az Index.hu Zrt. maradék, formális önállóságát: az online lapot beolvasztották a mögötte álló hatalmas konglomerátumba. Ezzel egyidőben megváltak az augusztusban kinevezett főszerkesztőtől és vezető szerkesztőtől, Szombathy Páltól és Sztankóczy Andrástól. Mi több, távozott a portál átalakítását a nyáron elvégző – az Index függetlenségét féltő, ezért a cégvezetéssel konfliktusokat felvállaló Dull Szabolcs korábbi főszerkesztőt kirúgó – igazgatósági elnök, Bodolai László is.
Az újabb átalakulást hétfőn az Index hirdetési felületeit értékesítő Indamedia Network Zrt. jelentette be. Ennek a cégnek lett a tavaszi járvány idején az egyik tulajdonosa Vaszily Miklós, a TV2 elnöke, a kormányzati befolyás alatt álló közmédia korábbi vezetője. Bár az Indamedia gazdasági okokkal magyarázta az Index.hu Zrt. bedarálását, a Népszava értesülései szerint közrejátszott, hogy a Fideszben még az új iránnyal sem voltak elégedettek, pedig a lap időnként igyekezett a kormánypárt kedvében járni.
Mint emlékezetes, Bodolai az elmúlt hónapokban mindvégig tagadta, hogy a lap átalakítását a Fidesz erőltette volna ki, sőt Dullról azt állította, az ellenzéki DK-val egyeztetve bírta rá júliusban a teljes szerkesztőséget, hogy adják be felmondásukat, hogy aztán megalapítsák a Telexet. Pedig Vaszily Indamediában történt feltűnését követően nehezedett nyomás a korábbi szerkesztőségre, hogy vezessenek be megszorításokat, építsenek le újságírókat, majd miután a stáb átállította a lap függetlenségét jelző barométert, kirúgták Dullt és egy teljesen új csapatot verbuváltak.
Most az Indamedia megszerezte az Index.hu Zrt. részvényeit, és beolvasztotta a lapot a birtokába lévő médiacsoportba. Ezzel kiiktatták azt a szervezetet, a Magyar Fejlődésért Alapítványt (MFA), amire a kuratórium elnöke, az Index.hu igazgatóságának elnöke, Bodolai mindig úgy hivatkozott, hogy garantálni képes a portál függetlenségét, hiszen be van ékelve a szerkesztőség és a Vaszily-féle cég közé. Az Indamedia hétfőn ugyanolyan érvekkel indokolta a lapvezetés leváltását, a portál beolvasztását, amikre Bodolai is hivatkozott, amikor a nyáron a szerkesztőség átalakítását szorgalmazta Dullnál: nem látszott a most elcsapott vezetőség által kidolgozott „üzleti tervben, hogyan lehetne működőképesebb az Index”, „az eredményes gazdálkodás feltételeit az elmúlt hónapokban nem sikerült kialakítani”.
Ez azért is furcsa, mert információink szerint augusztus-szeptemberben pénzt nem kímélve toboroztak új embereket, hogy a korábbi stáb távozásával ne álljon le a portál. Ráadásul az utóbbi időben a cégcsoport több alkalommal is azzal dicsekedett, hogy az Index látogatottsága ismét a régi, visszaszerezték piacvezető pozíciójukat. Mi több, nagyszabású – vélhetően igen sokba kerülő – reklámkampányt indítottak „ugyanott, ugyanúgy” szlogennel. Bár a tegnapi közlemény azt sugallta, hogy Bodolaiék és az Indamedia között hónapok óta tart a szkander, az új szerkesztőség több tagja is azt állította a Népszavának, Szombathy és Sztankóczy leváltása derült égből villámcsapásként érte őket, többek szerint nem zárható ki, hogy újabb felmondási hullám indul.
Bár augusztus óta számos olyan írás is megjelent a portálon, amelyek arra utaltak, a lapvezetés igyekszik a kormánypárt kedvében járni, a Fideszben több cikk is kiverte a biztosítékot. A kormányzati kommunikáció például hazugsággal vádolta a múlt héten az Indexet, mert egy zavaros, a jogászok által is nehezen értelmezhető rendeletről azt állította, hogy a kabinet februárig meghosszabbított a korlátozásokat. Kovács Zoltán vasárnap pedig azon akadt ki a Facebookon, hogy az Index megírta: Müller Cecília tiszti főorvosnak nincs érvényes praxisengedélye – a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár ugyanakkor a lap tényállítását nem cáfolta. Úgy tudjuk, a kormányból informális csatornákon is jelezték a lapvezetés felé, nincs ínyükre ez „a hangütés”. Más források szerint Szombathy és Sztankóczy maga állt fel, mert nem értettek egyet a cégjogi átszervezéssel.
Az Indamedia közleménye szerint hétfőn nem nevezte ki új főszerkesztőt, „átmenetileg a főszerkesztő-helyetteseket kérik fel a közös vezetésre, egyfajta szerkesztőbizottsági formában való működésre”. A cég indoklása szerint Bodolai nem vállalta, hogy továbbra is a kiadóvállalat, az Index.hu Zrt. vezetője maradjon, a lap médiajogászaként folytatja. Hívtuk a távozó elnököt, hogy a részletekről érdeklődjünk, de Bodolai lapzártánkig nem reagált a megkeresésünkre.