Elindult a főváros CT-, MR-programja, amitől rövidebb várólistát és gyorsabb diagnózist várnak – közölte a Főpolgármesteri Hivatal vasárnap az MTI-vel.
A közleményben emlékeztettek, a főváros és a kormány korábban megállapodott abban, hogy megépülhet az atlétikai stadion, amelyért cserébe a főváros öt év alatt 50 milliárd forintot kap egészségügyi fejlesztésekre a központi költségvetésből.
– Ennek részeként érkezett meg a Fővárosi Önkormányzat számlájára az aktuális kétmilliárd forintos támogatás, amelyet a főváros egyből a diagnosztikai vizsgálatok számának növelésére, és ezzel együtt a budapesti daganatos betegséggel beutalt betegek várólistájának csökkentésére költ – írták.
Ez az előző évhez képest az onkológia iránydiagnózissal végzett CT-vizsgálatok 88 százalékos bővülését és az MR-vizsgálatok 62 százalékos bővülését jelenti.
A Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint az Eurostat adatai alapján Magyarországon a legmagasabb a daganatos megbetegedések aránya az Európai Unió tagállamaiban. A daganatos betegségek jelentik a második leggyakoribb halálokot Magyarországon.
Hangsúlyozták: minden negyedik haláleset megelőzhető vagy kezelhető lenne az országban.
– 2019-ben Budapesten 21 ezren haltak meg és ebből 5488 volt a daganatos halálozás – írták.
Karácsony Gergely januárban jelentette be, hogy évi nagyjából kétmilliárd forintból megszüntetnék a CT- és MR-várólistákat Budapesten a daganatgyanús megbetegedések esetében. Ezt követően egyezett meg főváros a kormánnyal arról, hogy engedélyezik a 2023-as atlétikai világbajnokság budapesti megrendezését, ha ötvenmilliárd forintból javítanak a következő öt évben a budapesti egészségügyi ellátás „siralmas helyzetén”.