– A Covid-19 miatti elvonások már eddig is 600 millió forinttal rövidítették meg Gyöngyös büdzséjét, ha Parragh László „elvadult ötletei” alapján bármilyen további adóbefagyasztás vagy elvonás történik, az már komoly létszámleépítéssel, egyes szolgáltatások megszűnésével vagy korlátozásával fog járni, s leginkább egyfajta vegetáció lesz jellemző a 29 ezres város életére – mondta lapunknak Hiesz György, a mátraaljai település független – korábban szocialista – polgármestere.
A hiányt részletezve közölte: az iparűzési adóelvonás miatt ebben az évben 400 millió forintot buknak el, ezt a város 50 legnagyobb adóbefizetőjének visszajelzései alapján számították ki. A parkolás kormányzati szinten elrendelt ingyenessé tétele és az idegenforgalmi adóbevételek elmaradása 50-50, vagyis együttesen százmillió forintos veszteség, s hasonló nagyságrend az elvont gépjárműadó. Emiatt idén minden önkormányzati cégnél „megvágták” a költségvetést egységesen 3 százalékkal, hogy csökkentsék valamelyest a veszteségeket.
Jövőre már alaphangon nagyobb hiánnyal számolnak, hisz a cégek megcsappant idei árbevétele alapján számolják ki a következő esztendőben fizetendő iparűzési adót, így a polgármester szerint a bevételkiesés 2021-ben meghaladhatja az egymilliárd forintot, ami egy 13 milliárd forintos éves városi büdzsében már jelentős tétel. Hiesz elképesztőnek nevezte, hogy egy kamarai elnök ajánlást tehet a települési adónemek befagyasztására, ez ugyanis egyértelműen önkormányzati hatáskör, így annak megnyirbálása jogsértő.
Ha elméleti síkon mégis foglalkoznia kellene Parragh felvetésének következményeivel, sötét jövőt vetítene előre. A városháza alkalmazottainak felét, több mint hatvan embert el kellene bocsátani, de hasonló irányelv lenne érvényes a közszolgáltató cégekre is. Az iparűzési adóból a korábbi évek kormányzati elvonásai miatt már eddig sem az eredeti célra, vagyis a fejlesztésekre költöttek, hanem például óvodák, bölcsődék működtetésére, ezekre is kevesebb pénz jutna. Ha csökken az adóbevétel, a városgondozási cég ritkábban fog utcát, járdát takarítani, nem ültetnek virágot a parkba, s lehet, hogy az utcai lámpák is csak éjfélig világítanak – mondta a polgármester.
A negyvenmilliárd forintos költségvetésből működő Miskolcot különösen érzékenyen érinti a helyi iparűzési adóbevételek csökkenése, a tervezett 12,5 milliárdhoz képest már most 1,7 milliárd forinttal kevesebbel számolnak. Ehhez hozzájön, hogy az idei évre várt 450 millió forintos gépjármű-adóbevételből egy fillért sem látnak a jogszabályváltozás miatt, a reklámhordozók utáni építményadó megszűnése időarányosan több mint 32 millió forint bevételkiesést eredményezett, s idegenforgalmi adóból is ötvenmillió forinttal kevesebb folyt be a tervezett 180 milliónál. Mindezek ellenére nem volt elbocsátás a miskolci önkormányzat cégeinél vagy a városházán, s ilyet továbbra sem terveznek, inkább a működést próbálják tovább észszerűsíteni, már amennyire ez egyáltalán lehetséges – tudtuk meg a városházán.