A Fidesz-KDNP támogatottsága mind a teljes népesség, mind a biztos szavazó pártválasztók körében csökkent valamelyest – derül ki az IDEA Intézet 2020. október 31. és november 5. között készített közvélemény-kutatásából. Az ellenzéki oldalon érdemi pártpreferencia-átrendeződés nem történt.
Az ellenzéki pártok elnökei (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) e hét elején megerősítették, hogy 2022-ben kormány- és korszakváltásra készülnek, és közös miniszterelnök-jelölttel, illetve 106 közös jelölttel állnak a választók elé.
A Fidesz–KDNP választottsága ugyanis a teljes felnőtt népesség körében az előző havi 34 százalékról 32 százalékra csökkent. A 2 százalékpontos eltérés hibahatáron belüli, ugyanakkor augusztus óta tartó folyamatot jelez.
A kormányzópártok támogatottsága a biztos választók körében szintén 2 százalékponttal csökkent, jelenleg 48 százalékon áll. Ez egyébként a koronavírus-járvány kitörése előtti szintnek felel meg, vagyis az IDEA szerint elfogyott a Fidesz támogatottsági többlete, amelyet az első hullám kezelésekor szerzett.
Az ellenzéknél a választókorú népességen belül továbbra is a DK a legtámogatottabb párt (11 százalék). Őket követi a Momentum és a Jobbik. Míg Fekete-Győr András pártja támogatottsága hónapok óta változatlan, addig a Jobbik az addigi 5–6 százalék helyett szintén 7 százalékot ért el. A Jobbik ezzel az eredménnyel az egy évvel ezelőtti őszi támogatottsági szintjére emelkedett. A biztos szavazóknál sem a Momentum, sem a Jobbik támogatottsága nem változott (10, illetve 8 százalék). Jelen állás szerint önállóan egyetlen párt jutna még be a parlamentbe, az MSZP, amelynek támogatottsága változatlanul 5 százalék a teljes választókorú népességen belül, és 6 százalék a biztos pártválasztók körében.
2020. október végén a kisebb pártok (LMP, MKKP, Mi Hazánk, Párbeszéd) mindegyike egyaránt 2 százalékos támogatottsággal rendelkezett a teljes népességben éppúgy, mint a választáson biztosan részt vevő pártot választóknál. Egyetlen kivétel az LMP, amely az utóbbi kategóriában 3 százalékot ért el.
A pártpreferenciájukat nem vállalók, vagy abban bizonytalanok aránya 28 százalék.
Az IDEA Intézet a kutatás adatait közösségi média alapú kérdőívvel vette fel. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességét tekintve. A 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,2 százalékpont.